ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցության ծրագրերի պատասխանատու Զառա Ամատունին, անդրադառնալով Ադրբեջանի այն հայտարարությանը, թե հայկական կողմն արդեն 5 ամիս է չի արձագանքում Վերա Աղասյանի դին տեղափոխելու հարցին, ընդգծել է, որ կազմակերպությունը պատրաստ է աջակցել, եթե կողմերը համաձայնության հասնեն, հայտնում է Factor.am-ը։
«Մենք պատրաստ ենք աջակցել, եթե կողմերը՝ ՀՀ-ն և Ադրբեջանն այդ հարցի շուրջ գան որոշակի համաձայնության, որը նաև հարմար կլինի ընտանիքի համար»,- մեկնաբանել է ԿԽՄԿ-ի հայկական գրասենյակի ներկայացուցիչը։
Ամատունին հավելել է, որ Կարմիր խաչը կապի մեջ է Վերա Աղասյանի ընտանիքի հետ, և եթե նրանք ցանկություն հայտնեն կազմակերպության հետ որևէ հարց քննարկել, ԿԽՄԿ-ն պատրաստ է դրան։
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության պետի տեղակալ Շարաֆաթ Հասանովը հայտարարել է, թե հայկական կողմն արդեն հինգ ամիս է՝ չի արձագանքում Ստեփանակերտում մահացած Վերա Աղասյանի մարմինը տեղափոխելու հարցին։
Ադրբեջանական կողմի պնդմամբ՝ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը կազմվել են՝ մարմինը փոխանցելու նպատակով, հայտնում է APA-ն։
Ըստ ադրբեջանական կողմի՝ 2025–ի փետրվարին այս հարցն առանց միջնորդների ուղղակիորեն ներկայացվել է հայաստանյան պատվիրակությանը սահմանային հանդիպման ժամանակ։
Արցախի հայաթափումից հետո այնտեղ մնացած 70-ամյա Վերա Աղասյանի մահվան մասին հայտնի դարձավ 2024–ի հոկտեմբերին։ Ադրբեջանի լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ նախնական տվյալներով մահը վրա է հասել սուր սիրտանոթային անբավարարության և թոքային զարկերակի թրոմբոզի հետևանքով։
Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով պետական հանձնաժողովը հայտարարել էր, որ եթե մինչև 2025–ի հունվարի վերջ հայկական կողմը չվերցնի Վերա Աղասյանի դին, նրան կհուղարկավորեն Ադրբեջանի տարածքում։

Руководитель программ по коммуникации армянского офиса Международного комитета Красного Креста (МККК) Зара Аматуни, комментируя заявления Азербайджана о том, что армянская сторона уже пять месяцев не реагирует на вопрос передачи тела Веры Агасян, подчеркнула, что организация готова содействовать, если стороны договорятся, сообщает Factor.am .
«Мы готовы помочь, если Армения и Азербайджан достигнут конкретного соглашения по этому вопросу, которое также будет удобным для семьи», — заявила представитель армянского офиса МККК.
Аматуни добавила, что Красный Крест поддерживает связь с семьей Веры Агасян, и если у них возникнет желание обсудить какие-либо вопросы, организация готова к диалогу.
Заместитель главы Государственной службы безопасности Азербайджана Шарафат Гасанов заявил, что армянская сторона уже пять месяцев не отвечает на вопрос передачи тела Веры Агасян, скончавшейся в Степанакерте.
По данным азербайджанской стороны, все необходимые документы для передачи тела подготовлены, сообщает APA.
Азербайджан также утверждает, что в феврале 2025 года этот вопрос был напрямую поднят перед армянской делегацией во время пограничной встречи без посредников.
После депопуляции Арцаха о смерти 70-летней Веры Агасян стало известно в октябре 2024 года. Азербайджанские СМИ сообщили, что, по предварительным данным, она скончалась от острой сердечно-сосудистой недостаточности и тромбоза легочной артерии.
Государственная комиссия Азербайджана по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести ранее заявила, что если до конца января 2025 года армянская сторона не заберет тело Агасян, она будет похоронена на территории Азербайджана.