ՀՀ բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Արթուր Աթաբեկյանը Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանիի հետ հանդիպմանը քննարկել է երկու երկրներում ազատազրկված անձանց փոխանցման, հանձնումների և վտարման հետ կապված հարցերը։
Քննարկման առարկա են դարձել մի շարք իրավական խնդիրներ, որոնց լավարկումը կնպաստի երկու երկրներում անազատության մեջ պահվող օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների լավագույն պաշտպանությանը։
Աթաբեկյանը ներկայացրել է հատկապես քրեական և վարչական դատարանների գերծանրաբեռնվածության թեթևացման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները՝ ընդգծելով, որ դրանք կնպաստեն նաև օտարերկրյա քաղաքացիների դատավարությունների ժամկետների կրճատմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ թեմաներ և պայմանավորվել շարունակել հանդիպումները։

Председатель Высшего судебного совета Армении Артур Атабекян встретился с послом Ирана в Армении Мехди Собхани для обсуждения вопросов, касающихся передачи, экстрадиции и депортации заключенных между двумя странами.
Стороны рассмотрели ряд правовых вопросов, совершенствование которых позволит лучше защищать права иностранных граждан, находящихся в местах лишения свободы.
Атабекян представил проводимые реформы, направленные на снижение нагрузки на уголовные и административные суды, подчеркнув, что это также поможет сократить сроки судебных разбирательств для иностранных граждан.
В ходе встречи обсуждались и другие темы, представляющие взаимный интерес, стороны договорились продолжить встречи.