Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Դելիում հանդիպել է Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով քննարկումը պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Հանդիպման արդյունքում ստորագրվել են հետևյալ փաստաթղթերը․
- ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի և Հնդկաստանի Հանրապետության Սուշմա Սվարաջ արտաքին ծառայության ինստիտուտի միջև փոխըմբռման հուշագիր,
- «Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ակադեմիկոս Է. Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի և Հնդկաստանի Հանրապետության առողջապահության և ընտանեկան բարեկեցության նախարարության դեղերի ստանդարտների վերահսկման կենտրոնական կազմակերպության միջև դեղերի կարգավորման բնագավառում համագործակցության մասին» փոխըմբռման հուշագիր։
Հանդիպման ժամանակ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ հայ–հնդկական հարաբերությունները, որոնք ավանդաբար ձևավորվել են դարավոր, կարելի է ասել, քաղաքակրթական կապերի հիման վրա, վերջին տարիներին զգալիորեն նոր մակարդակի են բարձրացել։
«Մենք ցանկանում ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր Հնդկաստանի հետ, որպեսզի մեր երկու ժողովուրդներն էլ օգտվեն այս հարաբերություններից առաջիկա տասնամյակներում և դարերում:
Այլ հարցերի թվում մենք կարևորում ենք նաև երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունների դերը, ինչպես նաև Միջկառավարական հանձնաժողովի կանոնավոր նիստերը։
Հարգելի՛ գործընկերներ, ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ առանձնազրույցի ընթացքում ես և նախարար Ջայշանկարն արդեն հնարավորություն ենք ունեցել քննարկելու մեր երկկողմ օրակարգի մի շարք կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներ։ Եվ ես ուրախ եմ շարունակել մեր քննարկումներն ընդլայնված ձևաչափով»,–ասել է Միրզոյանը։
Մարտի 10-ին Նյու Դելի պաշտոնական այցի մեկնարկին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ելույթով հանդես է եկել Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում (ICWA): Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ինչպես Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկային և հեռանկարներին, այնպես էլ տարածաշրջանային և միջազգային բնույթի հարցերի:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Հնդկաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի, փորձագիտական շրջանակների և մի շարք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился в Нью-Дели с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром. После этого состоялось расширенное обсуждение с участием делегаций обеих стран.
По итогам встречи подписаны следующие документы:
- Меморандум о взаимопонимании между Дипломатической школой МИД Армении и Институтом внешней службы Сушмы Сварадж Министерства иностранных дел Индии.
- Меморандум о сотрудничестве в сфере регулирования лекарственных средств между Центром экспертизы лекарств и медицинских технологий имени академика Э. Габриеляна Министерства здравоохранения Армении и Центральной организацией по контролю стандартов лекарственных средств Министерства здравоохранения и семейного благополучия Индии.
В ходе встречи Арарат Мирзоян подчеркнул, что армяно-индийские отношения, традиционно основанные на вековых цивилизационных связях, в последние годы значительно укрепились.
"Мы стремимся к построению более прочных экономических, торговых, технологических и культурных связей с Индией, чтобы наши народы могли извлечь выгоду из этого партнерства в предстоящие десятилетия и века.
Среди прочего, мы придаем большое значение регулярным политическим консультациям между внешнеполитическими ведомствами наших стран, а также заседаниям Межправительственной комиссии.
Дорогие коллеги, хочу отметить, что во время нашей личной встречи с министром Джайшанкаром мы уже обсудили ключевые вопросы двусторонней повестки, а также региональные и глобальные проблемы. Рад продолжить наш диалог в расширенном формате", — заявил Мирзоян.
10 марта в рамках официального визита в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил в Индийском совете по мировым делам (ICWA). В своей речи он подробно рассмотрел динамику развития армяно-индийских отношений, а также региональные и международные вопросы. В мероприятии приняли участие представители дипломатического корпуса, экспертных кругов и СМИ, аккредитованные в Индии.