ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Դելիում Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ առանձնազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Հայաստանը ձգտում է խորացնել տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապերը Հնդկաստանի հետ։
Միրզոյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ վերջին շրջանում հաճախակի դարձած փոխայցերն ու միջազգային հարթակներում համագործակցությունը վկայում են երկու երկրների միջև ակտիվ քաղաքական երկխոսության մասին։
«Պետք է պահպանենք մեր երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի այցելությունների այս դինամիկան։ Մենք ցանկանում ենք կառուցել ավելի ամուր տնտեսական, առևտրային, տեխնոլոգիական և մշակութային կապեր Հնդկաստանի հետ, որպեսզի մեր երկու ժողովուրդներն էլ օգտվեն այս հարաբերություններից առաջիկա տասնամյակներում և դարերում»,- ասել է Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը հավելել է, որ երկկողմ հարաբերություններում կարևոր դեր ունեն արտաքին գործերի նախարարությունների միջև պարբերաբար անցկացվող քաղաքական խորհրդակցությունները, ինչպես նաև Միջկառավարական հանձնաժողովի կանոնավոր նիստերը։
Առանձնազրույցի ընթացքում Միրզոյանն ու Ջայշանկարը քննարկել են երկկողմ համագործակցության կարևորագույն հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձել են տարածաշրջանային ու գլոբալ զարգացումներին։
Միրզոյանը նշել է, որ վերջին տարիներին հայ-հնդկական հարաբերությունները զգալիորեն զարգացել են, և այս գործընթացում մեծ դեր է ունեցել Ջայշանկարի անձնական ջանքերն ու ներդրումը։
Միրզոյանը Համաշխարհային հարցերով հնդկական խորհրդում ունեցած ելույթի ընթացքում խոսել էր Ադրբեջանում կամայականորեն կալանավորված «23 հայի նկատմամբ բեմադրված դատավարությունների մասին», որոնք տեղի են ունենում՝ անտեսելով մարդու իրավունքների չափանիշները և պատշաճ դատական գործընթացը։

Во время встречи с министром иностранных дел Индии Субраманьямом Джайшанкаром в Нью-Дели глава МИД Армении Арарат Мирзоян заявил, что Армения стремится к укреплению экономических, торговых, технологических и культурных связей с Индией.
Мирзоян отметил, что участившиеся в последнее время взаимные визиты и сотрудничество на международных площадках свидетельствуют об активном политическом диалоге между двумя странами.
«Мы должны сохранять динамику визитов на высоком уровне между нашими странами. Мы стремимся выстраивать более крепкие экономические, торговые, технологические и культурные связи с Индией, чтобы наши народы могли извлекать пользу из этих отношений в ближайшие десятилетия и века», — заявил Мирзоян.
Министр также подчеркнул, что важную роль в развитии двусторонних отношений играют регулярные политические консультации между внешнеполитическими ведомствами и заседания Межправительственной комиссии.
В ходе переговоров Мирзоян и Джайшанкар обсудили ключевые вопросы двустороннего сотрудничества, а также затронули региональные и глобальные процессы.
Мирзоян отметил, что в последние годы армяно-индийские отношения значительно развились, и в этом процессе большую роль сыграли личные усилия и вклад Джайшанкара.
Выступая в Индийском совете по мировым делам, Мирзоян затронул тему «постановочных судебных процессов» в отношении 23 произвольно задержанных армян в Азербайджане, подчеркнув, что эти разбирательства проходят с нарушением прав человека и принципов справедливого суда.