11 Մարտ 2025 - 10:50 AMT
25 կին դիմել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ին՝ խնդրելով նրան միջամտել և հորդորել շինծու գործով Բաքվի բանտում պահվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը, որն արդեն տևում է 22 օր։
«Վեհափա՛ռ հայր, հայոց պատմության դժվարագույն այս պահին, երբ Բաքվի բանտերում ապօրինի դատավարության անվան ներքո խոշտանգվում և կեղեքվում են 23 հայ պատանդ-գերիներ, ի թիվս որոնց բռնազավթված և էթնիկ զտման ենթարկված Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարները, որոնցից Ռուբեն Վարդանյանն արդեն 22 օրն է, ինչ հացադուլի մեջ է՝ Ալիևի վարչակազմից պահանջելով արդար դատաքննություն, ինչպես նաև ունենք մոտ 80 բռնի անհետացած հայորդիներ, որոնց գտնվելու մասին Բաքուն դեռևս պաշտոնական որևէ տեղեկատվություն չի տրամադրում, մենք հայ կանայք, մայրերը անսասան հույսով և հավատով դիմում ենք Ձեզ՝ հայցելով Ձեր հայրապետական աջակցությունը․
Ա․ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հայրական հորդորով դիմել Ռուբեն Վարդանյանին՝ դադարեցնելու մահագույժ հացադուլը, որն արդեն ունեցել է որոշակի քաղաքական ազդեցություն․ ժամն է անցնելու պայքարի այլ ձևերի, մեր հայրենակիցներից յուրաքանչյուրի աստվածատուր կյանքն ու առողջությունը թանկ են բոլորիս համար։ Համոզված ենք՝ Ձեր ազդու, հավասարակշիռ խոսքին և իմաստուն հորդորին, աղոթքի զորությանը սպասում են Ռուբեն Վարդանյանն ու ողջ հայությունը՝ որպես Աստուծո լույսի ուղենիշ։
Բ․ Տեղյակ ենք, որ Բաքվի բանտերում հայ լինելու և հանուն Արցախի ինքնորոշման իրավունքի պայքարելու համար շինծու մեղադրանքներով կտտանքների ենթարկվող մեր հայրենակիցների արդար դատաքննության և հնարավորինս արագ ազատ արձակման ուղղությամբ Դուք և Մայր Աթոռի ներկայացուցիչները լուրջ գործունեություն են ծավալել։ Միջազգային Ձեր մեծ հեղինակությունը, քույր եկեղեցիների և իսլամադավան պետությունների, հոգևոր առաջնորդների հետ ունեցած կապերը թույլ կտան լուրջ առաջընթաց արձանագրել ազգաշահ այս խնդրի հանգուցալուծման բարդ ճանապարհին։ Մեր համեստ ուժերը Ձեզ ի սպաս»։
Նամակը ստորագրել են Արմինե Օհանյանը, Աննա Իսրայելյանը, Նարինե Դիլբարյանը, Ժասմինա Ղևոնդյանը, Աննա Մայիլյանը, Արփեն Մովսիսյանը, Զոյա Ջուլհակյանը, Արաքս Սարգսյանը, Լուսիկ Մուրադյանը, Հռիփսիմե Հովակիմյանը, Կարինե Շահինյանը, Ստելլա Մեհրաբյանը, Արզիկ Մխիթարյանը, Աննա Այվազյանը, Հասմիկ Միքայելյանը, Իրա Թամրազյանը, Կարինե Հարությունյանը, Լիլյա Ավանեսյանը, Ռայա Նազարյանը, Մարթա Հախնազարյանը, Քրիստինա Սիմոնյանը, Սիրանուշ Մարտիրոսյանը, Սուսաննա Միքայեյանը, Սուսաննա Չիպկինյանը և Սիրվարդ Մարգարյանը։

Группа из 25 известных армянских женщин направила письмо Католикосу всех армян Гарегину II, призывая его вмешаться и убедить бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна прекратить голодовку в бакинской тюрьме. Варданян объявил голодовку 22 дня назад в знак протеста против своего заключения по, как отмечают авторы обращения, сфабрикованному делу.
«Ваше Святейшество, в этот критический момент армянской истории, когда 23 армянских пленника подвергаются пыткам и проходят фиктивные суды в тюрьмах Баку, среди которых – политические и военные лидеры оккупированной и этнически очищенной Республики Арцах, Рубен Варданян уже 22 дня держит голодовку, требуя справедливого суда у администрации Алиева. Кроме того, около 80 армян остаются насильственно исчезнувшими, а Баку до сих пор не предоставляет официальной информации об их местонахождении.
Мы, армянские женщины и матери, с несокрушимой верой и надеждой обращаемся к Вам, прося Вашей первосвятительской поддержки:
А. От имени Католикоса всех армян Вы могли бы отечески призвать Рубена Варданяна прекратить смертельно опасную голодовку, которая уже оказала политическое влияние. Пришло время переходить к другим формам борьбы. Жизнь и здоровье каждого нашего соотечественника – бесценны. Мы уверены, что сам Рубен Варданян и весь армянский народ ждут Ваших мудрых слов, взвешенного призыва и силы молитвы как путеводного света Божьего.
Б. Мы знаем, что Вы и представители Святого Престола активно работаете над обеспечением справедливого суда и скорейшего освобождения наших соотечественников, которых в бакинских тюрьмах подвергают преследованию только за то, что они армяне и боролись за право Арцаха на самоопределение. Ваш высокий международный авторитет, а также связи с сестринскими церквями, исламскими государствами и духовными лидерами могут способствовать значительному прогрессу в решении этого сложного и важного для нации вопроса. Мы готовы оказать Вам поддержку в этих усилиях».
Под письмом подписались Армине Оганян, Анна Исраелян, Нарине Дилбарян, Жасмина Гевондян, Анна Майилян, Арпен Мовсисян, Зоя Джулхакаян, Аракс Саргсян, Лусик Мурадян, Рипсиме Овакимян, Карине Шахинян, Стелла Мехрабян, Арзик Мхитарян, Анна Айвазян, Асмик Микаелян, Ира Тамразян, Карине Арутюнян, Лилия Аванесян, Рая Назарян, Марта Хахназарян, Кристина Симонян, Сирануш Мартиросян, Сусанна Микаелян, Сусанна Чипкинян и Сирвард Маргарян.