Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը համագործակցում է իտալացի վերականգնող մասնագետների հետ՝ Գառնիի հնագույն բաղնիքը վերականգնելու նպատակով։ Նախարարության նախաձեռնությամբ պետական ֆինանսավորմամբ պատվիրվել է վերականգնման նախագիծ։
2019 թվականին իտալացի վերականգնող ճարտարապետ Լուչիո Սպեկայի կողմից մշակվել և նախարարություն է ներկայացվել «Գառնիի բաղնիքի արժևորման և վերականգնման նախագիծ»։ Այդ նախագծով նախատեսվում է խճանկարի ամրացում և վերականգնում, ինչպես նաև ծածկի փոխարինում՝ ժամանակակից ճարտարապետական լուծումներով։
Հաշվի առնելով Գառնիի տաճարի և բաղնիքի պատմական կարևորությունը, ինչպես նաև նախագծի հեղինակի առաջարկած մեթոդաբանությունը, նախարարությունը բանակցություններ է վարել իտալական կողմի հետ։ 2024 թվականին, Իտալիայի դեսպանության աջակցությամբ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խճանկարի վերականգնման աշխատանքներն իրականացնելու՝ «L’Opificio delle Pietre Dure» ինստիտուտի կողմից։ Այս կառույցը Իտալիայի մշակույթի նախարարության մասնագիտացված հաստատությունն է, որը զբաղվում է մոնումենտալ արվեստի հետազոտմամբ և վերականգնմամբ։
2024 թվականին նշված ինստիտուտի մասնագետները Գառնիում իրականացրել են չափագրական ուսումնասիրություններ։ 2025 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին նախատեսվում է նրանց նոր այց՝ հետագա ուսումնասիրությունների և փորձանմուշների վերցման նպատակով։ Խճանկարի վերականգնման և ծածկի փոխարինման աշխատանքները կմեկնարկեն 2025 թվականին։

Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сотрудничает с итальянскими специалистами по реставрации для восстановления древних бань Гарни. По инициативе министерства и при государственном финансировании был заказан проект реставрации.
В 2019 году итальянский архитектор-реставратор Лучио Спека разработал и представил в министерство проект «Оценка и реставрация бань Гарни». Согласно этому проекту, запланировано укрепление и реставрация мозаики, а также замена крыши с применением современных архитектурных решений.
С учетом исторической значимости храма и бань Гарни, а также предложенной методологии, министерство провело переговоры с итальянской стороной. В 2024 году при поддержке посольства Италии была достигнута договоренность о реставрации мозаики Институтом L’Opificio delle Pietre Dure, который является специализированным учреждением Министерства культуры Италии и занимается исследованием и реставрацией монументального искусства.
В 2024 году специалисты этого института провели измерительные исследования в Гарни. В апреле-мае 2025 года запланирован их повторный визит для проведения дополнительных исследований и отбора образцов. Работы по восстановлению мозаики и замене крыши начнутся в 2025 году.