ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ Երևանը մեծ հետաքրքրություն ունի Հնդկաստանում արտադրված ռազմատեխնիկայի նկատմամբ՝ ընդգծելով, որ դա կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի պաշտպանական համակարգի բարեփոխումների համար և հավելելով, որ այդ բարեփոխումները ուղղված չեն որևէ երրորդ երկրի դեմ։ Այդ մասին ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել է հնդկական Wion լրատվականի տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Հնդկաստան պաշտպանական համագործակցությունն էապես խորացել է, և Հնդկաստանը դարձել է Հայաստանի ռազմական տեխնիկայի հիմնական մատակարարներից մեկը, հայտնում է Factor.am-ը։
«Պաշտպանությունն այն ուղղություններից է, որտեղ մենք շատ սերտ համագործակցություն ունենք Հնդկաստանի հետ։ Եվ ենթադրում եմ, որ այս համագործակցությունը շարունակաբար կխորանա։ Բայց ուզում եմ նշել, որ այս համագործակցությունը, մասնավորապես, Հայաստանի կողմից Հնդկաստանում արտադրված որոշ կոնկրետ սարքավորումների գնումը նախատեսված չէ օգտագործել որևէ երրորդ կողմի դեմ»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Անդրադառնալով հայ-հնդկական ռազմական համագործակցության վերաբերյալ Ադրբեջանի արձագանքին՝ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը միայն ձգտում է ամրապնդել սեփական պաշտպանունակությունը։
«Ես արդեն անդրադարձել եմ այս թեմային։ Հայաստանի մտադրությունը միայն սեփական պաշտպանունակության արդիականացումն է, պաշտպանական համակարգի արդիականացումն ամբողջությամբ։ Հնդկաստանից բերված տեխնիկայի նպատակը ավելի լավ պաշտպանական կարողություններով բանակը համալրելն է։ Հայաստանը որևէ երրորդ երկրի դեմ գործողության որևէ մտադրություն չունի»,–ասել է նա։
Մինչդեռ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Աստանայում՝ Ղազախստանի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի նախարար Մուրատ Նուրթլեուի հետ բանակցություններից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում, կրկին դժգոհել է ՀՀ Սահմանադրությունից և սպառազինումից`դրանք անվանելով «խաղաղ գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտները»։
Նա ընդգծել է, որ 2024 թվականի մայիսին Ղազախստանի կողմից բանակցությունների հարթակի տրամադրումը վկայում է այն կարևորության մասին, որ այդ երկիրը տալիս է խաղաղ գործընթացին, գրում է Azertag-ը։
«Չնայած Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների նորմալացման և վերջնական խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ կատարված մեծ քայլերին, ես ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանի սահմանադրության մեջ Ադրբեջանի հանդեպ տարածքային հավակնությունների առկայությունը, այդ երկրի արագ սպառազինումը և ռևանշիստական ձգտումները շարունակում են մնալ խաղաղ գործընթացի ամենամեծ խոչընդոտները», – ասել է Բայրամովը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանը դարձել է հնդկական զենքի թիվ մեկ խոշոր գնորդը, ինչը վկայում է Հնդկաստանի խորհրդարան ֆինանսների նախարարության ներկայացրած տնտեսական տեղեկանքը։Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով` 2024-2025 ֆինանսական տարիների կտրվածքով հնդկական սպառազինությունների Հայաստանի գնումների ծավալները հասել են 600 միլիոն դոլարի։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что Ереван проявляет высокий интерес к военной технике индийского производства, подчеркнув ее важность для реформирования системы обороны страны. Он добавил, что эти реформы не направлены против третьих стран. Об этом Мирзоян сообщил в интервью индийскому изданию Wion.
По его словам, в последние годы армяно-индийское оборонное сотрудничество значительно углубилось, и Индия стала одним из основных поставщиков военной техники Армении, передает Factor.am .
«Оборона — это одна из сфер, где у нас очень тесное сотрудничество с Индией. И, полагаю, оно будет продолжать углубляться. Но хочу подчеркнуть, что данное сотрудничество, в частности закупка Арменией определенного оборудования индийского производства, не предполагает его использование против третьих сторон», — отметил Мирзоян.
Отвечая на реакцию Азербайджана на армяно-индийское военное сотрудничество, Мирзоян заявил, что Армения стремится лишь к укреплению собственной обороноспособности.
«Я уже касался этой темы. Намерение Армении заключается исключительно в модернизации своей обороноспособности, полной модернизации системы обороны. Цель закупки техники из Индии — оснащение армии более эффективными средствами защиты. Армения не имеет намерений предпринимать какие-либо действия против третьих стран», — подчеркнул он.
Тем временем министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в ходе пресс-конференции в Астане после переговоров с заместителем премьер-министра, министром иностранных дел Казахстана Муратом Нуртлеу вновь раскритиковал Конституцию Армении и ее вооружение, назвав их «главными препятствиями на пути мирного процесса».
Он отметил, что предоставление Казахстаном платформы для переговоров в мае 2024 года свидетельствует о важности, которую страна придает мирному процессу, передает Azertag.
«Несмотря на значительные шаги в направлении нормализации межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией и подписания итогового мирного соглашения, хочу еще раз подчеркнуть, что наличие в Конституции Армении территориальных претензий к Азербайджану, ее стремительное вооружение и реваншистские устремления остаются главными препятствиями для мирного процесса», — заявил Байрамов.
Ранее стало известно, что Армения стала крупнейшим покупателем индийского оружия, согласно экономическому докладу, представленному парламенту Индии Министерством финансов. По данным Министерства обороны Индии, объем закупок армянской стороной индийских вооружений за 2024-2025 финансовые годы достиг 600 миллионов долларов.