11 Մարտ 2025 - 13:09 AMT
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանի առողջական վիճակը, որն արդեն 11 օր հացադուլ է անում՝ իր բողոքն արտահայտելով Բաքվում ապօրինի դատվող հայերի հարցով, կրկին վատթարացել է։
Ազատության հրապարակ կանչված շտապօգնության ծառայության մասնագետները ստուգել են նրա սրտի վիճակը և անհրաժեշտ բուժօգնություն ցուցաբերել։ Սակայն ստուգումից հետո, չնայած հոսպիտալացման ցուցումին, Թանդիլյանը հրաժարվել է տեղափոխվել հիվանդանոց, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մարտի 1-ին Թանդիլյանը հայտարարել է հացադուլ սկսելու մասին՝ ի աջակցություն Բաքվում անազատության մեջ գտնվող հայերի, ինչպես նաև կոչ անելով Արցախի նախկին պետնախարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանին դադարեցնել հացադուլը։ Մարտի 5-ի առավոտյան Թանդիլյանը տեղափոխվել էր հիվանդանոց, սակայն որոշ ժամանակ անց վերադարձել էր Ազատության հրապարակ՝ շարունակելով իր հացադուլը։
Թանդիլյանը ուղերձ է հղել Ռուբեն Վարդանյանին, որի շինծու գործով Բաքվի դատարանում հերթական կեղծ դատավարությունն է ընթանում՝ նշելով, որ ցանկանում է, որպեսզի վերջինս ողջ մնա և վերադառնա հայրենիք, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք չենք կարող այդպիսի ճոխություն մեզ թույլ տալ, որպես հայ ազգ կորցնել նման հայորդի։ Իմ խնդրանքը դա է։ Այն, որ նա բարոյապես, հոգեպես յուրաքանչյուրիցս ուժեղ է, ամուր, բոլորը համոզվեցին։ Բայց կուզեմ, որ իր այդ ուժը չվնասի իր առողջությանը»,–ասել է նա։
Հարցին, թե արդյոք ակցիաներն ու հացադուլը միջազգային հանրության արձագանքը ապահովեցին, սակայն Հայաստանի իշխանություններին չհետաքրքրեցին, Մանե Թանդիլյանը պատասխանել է, որ ակնկալիք չունի Հայաստանի իշխանություններից։
«Ակնկալիք չունեմ Հայաստանի իշխանություններից, ո՞վ է խոսում Հայաստանի իշխանությունների մասին, ո՞վ է լուրջ ընդունում Հայաստանի իշխանություններին։
Գնում են, փարթիներ են անում, երբ որ իրենց հայորդիները Բաքվի բանտում գերեվարության մեջ են։ Ամոթ չունեն։ Նրանք դարձրել են այդ վարքագիծը նորմա, վարակում են մեր ժողովրդին… Դե եթե իշխանավորներին կարելի է, հասարակ ժողովրդին ինչո՞ւ չի կարելի։ Այդ անտարբերությունը սերմանում են ժողովրդի մեջ, առանց այդ էլ ծանր վիճակում գտնվող ժողովրդի, որ այնքան ցավ տեսավ, որ փորձում է ինչ-որ կերպ մեղմել այդ ցավը։ Պաշտպանական ռեակցիայով փորձում է քիչ ինֆորմացիա ստանալ, պահպանել իր հոգեկան առողջությունը։ Սրանք ասում են՝ դե ոչինչ, դա շատ լավ է, հանգիստ գնացեք, ման եկեք, ուրախացեք, ի՞նչ է եղել որ։ Ոչինչ չի եղել, ուղղակի ձեր արժանապատվության վրա թքում են բարձր սարից։ Այ դա է պատահել»,–ասել է նա։
Մանե Թանդիլյանի կարծիքով՝ Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլն ու Հայաստանում ընթացող ակցիաները որոշակի արդյունք են տվել․ ինչպես հայ հասարակության, այնպես էլ միջազգային կառույցների կողմից արդեն իսկ որոշակի արձագանքներ կան։
«Ճնշման ազդեցության տակ սկսում են տեղի ունենալ գործողություններ։ Հայ ժողովրդի ոտքի կանգնելը, թեկուզ ֆեյսբուքյան տիրույթում, ցույցների, ակցիաների միջոցով, հետևողական արձագանքը, ստիպում է հասկանալ, որ հայ ժողովուրդը չի ներելու այս շինծու դատավարությունը, հայորդիներին ապօրինաբար պահվելը, սկսվում են գործողությունները։
Իհարկե, Ռուբեն Վարդանյանի հացադուլը մեծ ազդակ էր միջազգային հանրությանը սթափվելու, հասկանալու, թե ինչ է կատարվում։ Ցավում եմ, որ նման ծայրահեղ քայլի պետք է դիմի մարդ, որպեսզի միջազգային կառույցները սկսեն արձագանքել։ Այսինքն ինչ՝ մարդու կյանքի գնո՞վ ենք փորձում աշխատել»,-ասել է նա։

11 Март 2025 - 14:45 AMT
Мане Тандилян, соучредитель партии «Страна для жизни», испытывает ухудшение здоровья на 11-й день своей голодовки, протестуя против незаконных судебных процессов над армянами в Баку.
Медицинские специалисты службы скорой помощи оценили состояние ее сердца и оказали необходимую медицинскую помощь на площади Свободы. Несмотря на рекомендации о госпитализации, Тандилян отказалась от перевода в больницу, сообщает Sputnik Армения.
1 марта Тандилян объявила о начале голодовки в поддержку армян, находящихся в заключении в Баку, и призвала бывшего государственного министра Арцаха, филантропа Рубена Варданяна, прекратить свою голодовку. Утром 5 марта Тандилян была доставлена в больницу, но вскоре вернулась на площадь Свободы, чтобы продолжить свою акцию.
Тандилян обратилась к Рубену Варданяну, который в настоящее время проходит сфабрикованный судебный процесс в бакинском суде, выразив желание, чтобы он выжил и вернулся на родину, сообщает Panorama.am .
«Мы не можем позволить себе роскошь потерять такого сына армянской нации. Моя просьба именно в этом. Все убедились, что он морально и духовно сильнее каждого из нас. Но я хочу, чтобы его сила не повредила его здоровью», — заявила она.
На вопрос, обеспечили ли акции и голодовка реакцию международного сообщества, но не заинтересовали армянские власти, Мане Тандилян ответила, что не имеет ожиданий от армянских властей.
«У меня нет ожиданий от армянских властей. Кто говорит об армянских властях? Кто воспринимает их всерьез? Они ходят на вечеринки, пока их соотечественники находятся в тюрьмах Баку. У них нет стыда. Они нормализовали такое поведение, заражая наш народ… Если чиновникам можно, почему нельзя обычным людям? Они сеют безразличие среди народа, который уже находится в трудной ситуации, который видел столько боли и пытается как-то ее облегчить. С защитной реакцией они стараются получать меньше информации, чтобы сохранить свое психическое здоровье. Эти люди говорят: «Ничего страшного, это очень хорошо, спокойно идите, гуляйте, веселитесь, что тут такого?» Ничего не произошло, просто плюют на ваше достоинство с высокой горы. Вот что произошло», — сказала она.
По мнению Мане Тандилян, голодовка Рубена Варданяна и продолжающиеся акции в Армении дали определенные результаты; уже есть некоторые отклики как от армянского общества, так и от международных организаций.
«Под давлением начинают происходить действия. Подъем армянского народа, даже в фейсбуковском пространстве, через демонстрации и акции, последовательная реакция заставляют понять, что армянский народ не простит этот сфабрикованный суд и незаконное удержание своих соотечественников. Начинаются действия», — заявила Мане Тандилян.
По ее словам, голодовка Рубена Варданяна стала мощным сигналом для международного сообщества осознать происходящее.
«Печально, что человек вынужден идти на столь радикальные меры, чтобы международные структуры начали реагировать. Неужели мы пытаемся чего-то добиться ценой человеческой жизни?» — добавила она.
Бывший государственный министр Арцаха Рубен Варданян, который в настоящее время находится в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу, передал аудиопослание через свою семью. Он подчеркнул, что всегда поступал так, как считал морально правильным, и даже в самые сложные моменты не предавал своих принципов.
«Я осознавал, на что иду. Я был готов и остаюсь готовым к еще более тяжелым условиям. Я не жертва, меня не нужно жалеть — это осознанное решение», — заявил он.