12 Մարտ 2025 - 14:44 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպը ստորագրել են ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագիր:
Վելդկամպը հայտարարել է, որ իր երկիրը մեծ կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ գործընկերությանը։ Այդ մասին նա ասել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում՝ ընդգծելով, որ երկու երկրների միջև ստորագրված ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը հարաբերությունների զարգացման նոր մակարդակ է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Նիդերլանդները հաճախ չէ, որ այսպիսի փաստաթուղթ է ստորագրում։ Սա հազվադեպ տեղի ունեցող իրադարձություն է։ Դա ցույց է տալիս այն նվիրումը, որը ունենք Հայաստանի նկատմամբ։ Սա խոսում է մեր կապերի մասին»,– նշել է Վելդկամպը։
Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ փաստաթղթի ստորագրումը միտված է քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանը՝ հիմնված փոխադարձ ձգտումների վրա։
«Շատ ուրախ եմ տեսնել այս երկկողմ նվիրվածությունը։ Այսօր ևս մեկ անգամ վերահաստատեցինք այն սկզբունքները, որոնց վրա հիմնված են մեր կապերը»,– հավելել է Վելդկամպը։
Նախարարի մասնակցությամբ Երևանում պաշտոնապես բացվել է Նիդերլանդների դեսպանությունը։ Դեսպանությունն արդեն գործում էր Երևանում, սակայն մինչ այժմ պաշտոնական բացում չէր իրականացվել։
Հայաստանի և Նիդերլանդների ԱԳ նախարարները կարևորել են Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատումը
«Խաղաղություն, որը հիմնված կլինի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անքակտելիության սկզբունքների վրա»,– նշել է Արարատ Միրզոյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային առևտրի ու տրանսպորտային հաղորդակցությունների խթանման հնարավորությունները։
Նշվել է, որ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը կարող է էական ներդրում ունենալ այս ոլորտում։
Ռազմավարական փաստաթղթի դրույթներից է անվտանգային համագործակցությունը կիբեռդիմակայունության ամրապնդման և հիբրիդային սպառնալիքների դեմ պայքարի համատեքստում։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и глава МИД Нидерландов Каспар Велдкамп подписали совместную декларацию о стратегическом партнерстве.
Велдкамп подчеркнул, что Нидерланды придают большое значение партнерству с Арменией. На совместной пресс-конференции с Мирзояном он отметил, что подписанная декларация выводит двусторонние отношения на новый уровень, сообщает «Арменпресс».
«Нидерланды редко подписывают подобные документы. Это редкое событие, демонстрирующее нашу приверженность Армении. Оно свидетельствует о прочности наших связей», — заявил Велдкамп.
По его словам, документ направлен на укрепление политических, социальных и экономических отношений на основе взаимных стремлений.
«Очень рад видеть такую двустороннюю приверженность. Сегодня мы еще раз подтвердили принципы, на которых основаны наши отношения», — добавил Велдкамп.
В рамках визита министра в Ереване официально открылось посольство Нидерландов. Посольство уже работало, однако до сих пор официального открытия не проводилось.
Министры иностранных дел Армении и Нидерландов подчеркнули важность установления мира на Южном Кавказе.
«Мир должен основываться на принципах суверенитета, территориальной целостности, отказа от применения силы или угроз, а также неприкосновенности международно признанных границ», — отметил Мирзоян.
Стороны обсудили также перспективы развития региональной и международной торговли, а также транспортных коммуникаций.
Было отмечено, что инициатива «Перекресток мира» может внести значительный вклад в эту сферу.
Стратегический документ также предусматривает сотрудничество в сфере безопасности, включая укрепление киберустойчивости и борьбу с гибридными угрозами.