13 Մարտ 2025 - 08:40 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության նախագծի քննարկման ժամանակ ասել է, որ իր կողմից արված ուղերձը նոր Սահմանադրության վերաբերյալ շատերը մեկնաբանել են որպես արձագանք Ադրբեջանի պահանջին, սակայն իրականում այն պետք է դիտարկել «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսության համատեքստում։
Նա հավելել է, որ ներկայիս իրադրությունում հնարավոր չէ ժխտել, որ Սահմանադրության հնարավոր տեքստը կունենա նաև տարածաշրջանային նշանակություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
Փաշինյանը հիշեցրել է, որ դեռևս 2020 թվականի փետրվարից իրենք խոսել են նոր Սահմանադրության օրակարգի մասին, ավելին՝ 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ այդ հարցն արդեն օրակարգում եղել է։
Խոսելով հարևան երկրների տարածքային ամբողջականության ճանաչման մասին՝ նա նշել է. «Երբ որ մենք հայտարարում ենք, որ ճանաչում ենք մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը, թվում է, թե մենք ճանաչում ենք մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը և դա ճիշտ է, այդպես է, բայց խորքային մեկ այլ նպատակ ունի, որ դու ճանաչում ես քո իսկ երկրի տարածքային ամբողջականությունը»։
Նա ընդգծել է, որ այդ ընկալումը բերում է ինքնաճանաչողության նոր մակարդակի, որտեղ պարզվում է, որ երկիրը ճանաչելիս որոշակի անորոշություն է եղել իր տարածքի վերաբերյալ։
Վարչապետը հավելել է, որ հենց այդ ըմբռնումն է, որ պետք է դրվի հիմնաքարային սկզբունքի վրա։
«Առաջին հերթին սեփական երկրի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու համար ենք ճանաչում մեր հարևանների տարածքային ամբողջականությունը։ Հետագայում արդեն անդրադարձ կլինի, թե իսկ ինչո՞ւ ենք մենք ճանաչում մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը։ Սա էլ է հարց, որը մեր իրականության մեջ նույնպես հնչում է, և եթե հնչում է պետք է փորձ անել պատասխանել»,–ասել է Փաշինյանը։

13 Март 2025 - 10:34 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян во время обсуждения проекта идеологии «Настоящая Армения» заявил, что его послание относительно новой Конституции многие интерпретировали как реакцию на требования Азербайджана. Однако, по его словам, текст следует рассматривать в контексте идеологии «Настоящая Армения».
Он добавил, что в сложившейся ситуации “нельзя отрицать, что возможный текст Конституции будет иметь региональное значение,” сообщает Panorama.am.
Пашинян напомнил, что с февраля 2020 года ведутся обсуждения повестки дня новой Конституции. Более того, во время революции 2018 года этот вопрос уже стоял на повестке дня.
Обращаясь к признанию территориальной целостности соседних стран, он отметил: «Когда мы заявляем, что признаем территориальную целостность наших соседей, кажется, что мы признаем их территориальную целостность, и это правильно. Но это имеет более глубокую цель: вы признаете территориальную целостность собственной страны».
Он подчеркнул, что это понимание «приводит к новому уровню самосознания, выявляя некоторую неопределенность в отношении территории собственной страны».
Премьер-министр добавил, что это понимание должно быть установлено в качестве основополагающего принципа.
«Прежде всего, мы признаем территориальную целостность наших соседей, чтобы признать территориальную целостность нашей собственной страны. Затем возникает вопрос: почему мы признаем территориальную целостность нашей страны? Это также вопрос, который звучит в нашей реальности, и если он возникает, мы должны попытаться на него ответить», — заявил Пашинян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев ранее заявил, что Ереван и Баку не согласовали два пункта будущего мирного договора: отказ от исков друг против друга в международных судах и присутствие сил третьих стран на границе. Он также отметил, что есть еще два действия, которые Армения должна предпринять до подписания мирного договора: внести изменения в свою Конституцию и согласиться на роспуск Минской группы ОБСЕ.