13 Մարտ 2025 - 08:53 AMT
Վճռաբեկ դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջ՝ Անի Գևորգյանի կալանավորումը, քանի որ հաշվի չեն առնվել մի շարք էական հանգամանքներ։
Ըստ Վճռաբեկ դատարանի՝ ստորադաս դատարաններն սխալ են գնահատել այն հավանականությունը, թե Անի Գևորգյանը կարող էր խոչընդոտել քրեական վարույթին։ Մասնավորապես, դատարանը նկատել է, որ որոշման ընդունման պահին նա արդեն ազատված էր «Սիներջի» ընկերությունում զբաղեցրած պաշտոնից, ինչը նվազեցնում էր գործին խոչընդոտելու հավանականությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բացի այդ, դատարանը նշել է, որ Անի Գևորգյանի խնամքին են գտնվում երկու մանկահասակ երեխաներ, սակայն ստորադաս դատարանները պատշաճ ուշադրություն չեն դարձրել այս հանգամանքին։
Վճռաբեկ դատարանը նաև ընդգծել է, որ քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջները խախտվել են, քանի որ դատարանները կալանքի կիրառումը չեն դիտարկել որպես ծայրահեղ միջոց և բավարար ուշադրություն չեն դարձրել այլընտրանքային խափանման միջոցների կիրառման հնարավորությանը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ Վճռաբեկ դատարանը հանգել է եզրակացության, որ Անի Գևորգյանի կալանքի վերաբերյալ ստորադաս դատարանների որոշումները իրավաչափ չեն եղել։
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Մերի Մոսինյանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջը՝ Անի Գևորգյանին կալանավորելու որոշում էր կայացրել՝ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարությանն առնչվող քրեական գործի շրջանակում։

13 Март 2025 - 10:43 AMT
Верховный суд Армении постановил, что арест Ани Геворгян, жены брата спикера парламента Алена Симоняна, был незаконным, так как нижестоящие суды не учли ряд важных обстоятельств.
Согласно решению Верховного суда, суды неверно оценили вероятность того, что Геворгян могла бы препятствовать уголовному процессу. В частности, отмечается, что на момент вынесения решения она уже была освобождена от должности в компании «Синержи», что снижало вероятность вмешательства в дело, сообщает «Арменпресс».
Кроме того, суд подчеркнул, что на попечении Геворгян находятся двое малолетних детей, однако этот фактор не был должным образом учтен нижестоящими судами.
В решении также отмечено, что были нарушены требования Уголовно-процессуального кодекса, так как арест не рассматривался как крайняя мера, а возможность применения альтернативных мер пресечения не была изучена должным образом.
Учитывая вышеизложенное, Верховный суд пришел к выводу, что решения нижестоящих судов об аресте Геворгян были незаконными.
1 февраля 2024 года судья Антикоррупционного суда Мери Мосинян вынесла постановление о заключении под стражу Ани Геворгян, жены брата Алена Симоняна, в рамках уголовного дела, связанного с Министерством экономики Армении.