Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարար Կասպար Վելդկամպն իր պատվիրակության անդամների հետ, Եվրամիության դիտորդական առաքելության ուղեկցությամբ, այցելել է հայ-ադրբեջանական սահմանագոտի։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության X-ի միկրոբլոգում։
«Պատիվ էր հյուրընկալել Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Կասպար Վելդկամպին, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Մարիկե Մոնրոյ-Վինթերին և Հայաստան այցելած պատվիրակությանը։ ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը պարեկության ընթացքում ներկայացրել է առաքելության աշխատանքը և սահմանային գոտում տիրող իրավիճակը»,- ասվում է գրառման մեջ։
Կասպար Վելդկամպը ևս X-ի իր միկրոբլոգում անդրադարձել է այցին սահմանագոտի։
«Ուրախ էի անձամբ հանդիպել առաքելության կազմում ընդգրկված հոլանդացի դիտորդներին։ Նրանց ներդրումը տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում անգնահատելի է։ Այն ուղղված է նաև վստահության ամրապնդմանը տեղի համայնքում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա հավելել է, որ Նիդերլանդներն աջակցում են առաքելության գործունեությանը։
Կասպար Վելդկամպը Հայաստան է ժամանել մարտի 12-ին։ Այցի ընթացքում նա հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, ինչպես նաև մասնակցել Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան պաշտոնական բացմանը։ Այցի ընթացքում ստորագրվել է Հայաստանի և Նիդերլանդների միջև ռազմավարական գործընկերության հռչակագիրը։

13 Март 2025 - 10:41 AMT
Министр иностранных дел Нидерландов Каспар Фельдкамп, вместе с членами своей делегации и при сопровождении наблюдательной миссии ЕС (EUMA), посетил армяно-азербайджанскую границу. Об этом сообщается в микроблоге EUMA в X.
«Для нас была честь принять министра иностранных дел Нидерландов Каспара Фельдкампа, посла Нидерландов в Армении Марике Монрой-Винтер и делегацию, прибывшую в страну. Глава наблюдательной миссии ЕС Маркус Риттер во время патрулирования рассказал о работе миссии и ситуации в приграничной зоне», — говорится в заявлении.
Каспар Фельдкамп также прокомментировал визит в своем микроблоге в X.
«Рад был лично встретиться с нидерландскими наблюдателями, работающими в миссии. Их вклад в укрепление стабильности и безопасности в регионе неоценим, он также способствует укреплению доверия среди местного населения», — написал он.
Он добавил, что Нидерланды поддерживают деятельность миссии.
Каспар Фельдкамп прибыл в Армению 12 марта. В ходе визита он встретился с премьер-министром Николом Пашиняном и главой МИД Араратом Мирзояном, а также принял участие в официальном открытии посольства Нидерландов в Армении. В рамках визита была подписана декларация о стратегическом партнерстве между Арменией и Нидерландами.