13 Մարտ 2025 - 12:33 AMT
Նա ընտանիքի անդամների միջոցով փոխանցել է երկու ձայնային ուղերձ, որոնցից մեկը հրապարակվում է այսօր, իսկ մյուսը նախատեսվում է հրապարակել մարտի 16–ին։ կիրակի:
Նա նաև հայտնել է, որ հաջորդ անգամ կխոսի միայն դատական եզրափակիչ նիստում, բայց միայն այն դեպքում, եթե այնտեղ լինեն միջազգային ներկայացուցիչներ, հայտնում է Ռուբեն Վարդանյանի գրասենյակը:
Այսօրվա ձայնային ուղերձում նա ընդգծել է, որ հացադուլի քայլը ոչ միայն բողոքի դրսևորում էր, այլև ուշադրություն հրավիրելու միջոց անարդար դատավարության և առկա իրավիճակի վրա։
«Հացադուլ հայտարարելու համար ես մի քանի նպատակ ունեի.
Ցույց տալ, որ չկա իրական դատավարություն, այլ իրականացվում է ձևական դատ, ցույց տալ, որ այստեղ միայն ինձ չեն դատում, դատում են բոլոր հայերին և հենց պետությանը, ցույց տալ, թե ինչ գին պետք է վճարեին նրանք, ովքեր կցանկանային մնալ ու ապրել Արցախում, այլ չհեռանալ»,-նշել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ով շինծու գործով ներկայումս պահվում է Բաքվի բանտում, ընտանիքի միջոցով աուդիոուղերձ է հղել՝ շեշտելով, որ իր կյանքում արել է այն, ինչ համարել է բարոյապես ճիշտ, և որ ամենադժվար պահերին էլ չի դավաճանել իր սկզբունքներին։ Նա արդեն 24 օր է հացադուլի մեջ է։

13 Март 2025 - 12:46 AMT
Через членов семьи он передал два аудиопослания: одно опубликовано сегодня, второе планируется опубликовать 16 марта. Он также заявил, что больше не будет выступать до финального судебного заседания, и то только в случае присутствия международных представителей, сообщает его офис.
В сегодняшнем аудиообращении Варданян подчеркнул, что его голодовка была не только актом протеста, но и способом привлечь внимание к несправедливому суду и текущей ситуации.
«Объявляя голодовку, я преследовал несколько целей:
Показать, что никакого настоящего суда нет, есть только показательный процесс; показать, что судят не только меня, но и всех армян, а также саму государственность; продемонстрировать цену, которую должны заплатить те, кто хочет остаться и жить в Арцахе, а не уехать», — заявил Варданян.
Бывший госминистр Арцаха, удерживаемый в Баку по сфабрикованному делу, передал через свою семью аудиообращение, подчеркнув, что всегда действовал в соответствии со своими моральными принципами и не предавал их даже в самые сложные моменты. Он находится в голодовке уже 24 дня.
«Я осознавал, на что иду, и был готов к еще худшим условиям. Я не жертва, и мне не нужно сочувствие — это осознанное решение», — сказал он.