Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին տված հարցազրույցում ասել է, որ Ադրբեջանը փաստացի բարձրացնում է մի հարց, որը ներկայացնում է որպես «արևմտյան Ադրբեջան»՝ այդ անվան տակ ներառելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի մոտ 60-70%-ը։ Միևնույն ժամանակ, պաշտոնական Բաքուն փորձում է Երևանին ներգրավել այս թեմայի քննարկման մեջ։
«Եթե ուզում ենք արևմտյան Ադրբեջան փնտրել կամ տեսնել՝ պետք է ցույց տանք արևմտյան Ադրբեջանի Ղազախի, Աղստաֆայի, Գետաբեյի, Քելբաջարի, Լաչինի, Զանգելանի, Գուբաթլուի շրջանները։ Եթե ինչ-որ տարածաշրջանի անուն մոռանամ, դա չի նշանակում դիտավորյալ բացթողում, ես նկատի ունեմ, որ մենք կարող ենք քարտեզի վրա նայել և ասել, թե որն է արևմտյան Ադրբեջանը», – ասել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը շեշտել է, որ Բաքուն փորձում է այս հարցը ներկայացնել որպես հումանիտար բնույթի խնդիր՝ Հայաստանը դրդելով քննարկումների, սակայն Երևանը սա չի կարող ընդունել։
«Նկատի ունեմ, նրանք փորձ են անում հումանիտար հարցերի տրամաբանության ներքո տեղավորել դա, մեզ կոչ անելով ինչ-որ հումանիտար հարց քննարկել, բայց էլի եմ ասում, նրանք մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի 60%-ը անվանում են արևմտյան Ադրբեջան։ Եվ հետևաբար նման հարցը մեզ համար քննարկելի չէ։ Իսկ ընդհանրապես, եթե փախստականների թեմայի մասին ենք խոսում, ես արդեն հիշատակեցի, մենք նույնիսկ փաստաթուղթ ունենք Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների վերադարձի մասին։ Հայաստանում և սփյուռքում կան փախստականներ Նախջևանից, Բաքվից, Սումգայիթից, Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, Գյանջայից և այլն», – նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այս ամենը փաստացի տարածքային պահանջներ են Հայաստանի նկատմամբ, ինչն էլ անհնար է դարձնում թեմայի որևէ քննարկում։ Նա հավելել է, որ այս տրամաբանությամբ անհնար է նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին խոսակցությունները, քանի որ դա ևս պարունակում է ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող տարրեր։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի հայտարարություններում հակասություններ կան։
«Ինչո՞վ։ Ադրբեջանը ինքը իրեն հակասում է նրանով, որ 2021 թվականը և հաջորդող շրջանը իրենք անվանում են պաշտոնական մակարդակում ետկոնֆլիկտային շրջան, բայց իրենք ամեն օր խոսում են կոնֆլիկտի լեզվով։ Այսինքն Ադրբեջանի այս երկու խոսույթները 9en բռնում իրար հետ։ Ամեն օր կոնֆլիկտի լեզու, ամեն օր ագրեսիվ հռետորաբանություն, ամեն օր ուժի կիրառման սպառնալիք և արևմտյան Ադրբեջանի խոսույթ, որը կասկածի տակ է դնում Հայաստան պետության գոյությունn իսկ, և զուգահեռ մեզ հրավիրում է դա քննարկելու։ Կներեք, իմ կարծիքով դա առնվազն տարօրինակ է», – նշել է վարչապետը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью представителям турецких СМИ заявил, что Азербайджан поднимает вопрос, который представляет как «Западный Азербайджан», включая примерно 60-70% суверенной территории Армении. При этом официальный Баку пытается вовлечь Ереван в обсуждение этой темы.
«Если мы хотим найти или определить Западный Азербайджан, нам следует говорить о районах Казаха, Агстафы, Гетабека, Кельбаджара, Лачина, Зангелана, Губадлы. Если я упомянул не все районы, это не означает намеренное упущение — я имею в виду, что мы можем посмотреть на карту и определить, что на самом деле является Западным Азербайджаном», — сказал Пашинян.
Глава армянского правительства подчеркнул, что Баку пытается представить этот вопрос как гуманитарный, вынуждая Армению к обсуждению, но Ереван не может принять такую постановку вопроса.
«Они пытаются преподнести это как гуманитарный вопрос, призывая нас к обсуждению. Но, как я уже сказал, они называют 60% нашей суверенной территории «Западным Азербайджаном». Следовательно, такая тема для нас не подлежит обсуждению. А если мы говорим о беженцах, то у нас даже есть документ о возвращении беженцев в Нагорный Карабах и прилегающие районы. В Армении и диаспоре есть беженцы из Нахичевани, Баку, Сумгаита, прилегающих районов Нагорного Карабаха, Гянджи и других мест», — отметил Пашинян.
По словам премьер-министра, все это фактически является территориальными претензиями к Армении, что делает обсуждение невозможным. Он добавил, что с такой логикой невозможно и обсуждение так называемого «Зангезурского коридора», так как это также несет угрозу территориальной целостности Армении.
Пашинян указал на противоречия в заявлениях Азербайджана.
«В чем это выражается? Азербайджан сам себе противоречит, называя период после 2021 года послеконфликтным, но при этом ежедневно использует язык конфликта. Эти два нарратива не совпадают. Каждый день конфликтная риторика, агрессивные заявления, угрозы применения силы и дискурс «Западного Азербайджана», который ставит под сомнение само существование государства Армения, а параллельно нас приглашают это обсуждать. Простите, но, на мой взгляд, это как минимум странно», — заявил премьер-министр.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Армения должна начать диалог с так называемым «сообществом Западного Азербайджана», под которым в Азербайджане понимают практически всю территорию Армении, включая Ереван.