Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում բացակայում է որևէ դրույթ, որը կվերաբերվի փախստականների վերադարձին։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտնել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցված տեքստում չկա որևէ դրույթ այն մասին, որ մինչև Խորհրդային Միության փլուզումը երկու երկրների տարածքներում բնակեցված և այդ տարածքները լքած մարդիկ պետք է վերադառնան իրենց տներ կամ այն տարածքներ, որտեղ իրենց նախնիներն ապրել են»,- ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի խաղաղության համաձայնագրի նախագծում սահմանադրությունների վերաբերյալ որևէ կարգավորում նախատեսված չէ։
«Լսեցինք ադրբեջանական կողմից մեկնաբանությունը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մասին: Այս մասին, իհարկե, բնականաբար համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստում կրկին ոչինչ չկա: Ընդհանրապես, համաձայնագրի տեքստում որևէ միակողմանի կարգավորում չկա: Չկա նաև սահմանադրությունների մասին կարգավորում»,- նշել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա ընդգծել է, որ հայկական կողմն էլ իր մտահոգություններն ունի Ադրբեջանի Սահմանադրության վերաբերյալ՝ նկատի ունենալով դրա մեջ առկա որոշ ձևակերպումներ, որոնք, ըստ Հայաստանի, կարող են ներառել տարածքային նկրտումներ։
«Բայց նաև հայտնի է, որ մենք կարծում ենք, որ համաձայնագրի տեքստում ունենք որոշակի դրույթներ, որոնք փարատում են: Եթե նույնիսկ տեսականորեն իսկապես սահմանադրություններում կարող են լինել այդպիսի պահանջներ, ապա մենք համաձայնագրի տեքստի ստորագրմամբ և վավերացմամբ մեկընդմիշտ այդ հարցերը կարող ենք համարել փակված»,- հավելել է Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ համաձայնագրի վավերացումը պետք է անցնի Հայաստանի Սահմանադրական դատարանով։
Միջազգային մի շարք երկրներ արդեն ողջունել են այս պայմանավորվածությունը՝ հույս հայտնելով, որ պայմանագիրը կստորագրվի որքան հնարավոր է շուտ։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что в согласованном тексте мирного договора между Арменией и Азербайджаном отсутствует какое-либо положение, касающееся возвращения беженцев.
«В согласованном тексте мирного договора с Азербайджаном нет положения о том, что люди, проживавшие на территориях обеих стран до распада Советского Союза и впоследствии покинувшие их, должны вернуться в свои дома или на земли предков», – подчеркнул министр, передает «Арменпресс».
Мирзоян также заверил, что в соглашении отсутствуют какие-либо регулирования, касающиеся конституций стран.
«Мы услышали комментарии азербайджанской стороны по поводу Конституции Армении. Конечно, в согласованном тексте договора снова ничего об этом нет. В целом, в тексте соглашения нет односторонних условий, а также положений, касающихся конституций», – заявил он, сообщает «Арменпресс».
Он отметил, что у армянской стороны также есть обеспокоенность по поводу Конституции Азербайджана, поскольку в ней содержатся некоторые формулировки, которые, по мнению Армении, могут предполагать территориальные претензии.
«Но также очевидно, что, по нашему мнению, текст соглашения содержит положения, которые снимают эти опасения. Даже если теоретически в конституциях действительно могли бы быть такие требования, подписав и ратифицировав соглашение, мы можем считать эти вопросы окончательно закрытыми», – добавил Мирзоян.
По его словам, ратификация соглашения должна пройти через Конституционный суд Армении.
МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям, и Мирное соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по поводу даты и места подписания. Ряд международных стран уже приветствовал эту договоренность, выразив надежду на скорейшее подписание договора.