Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ազգային ժողովում ասել է, որ գերիների ազատ արձակումը կարևոր է համապարփակ կարգավորման համար:
Նա հավելել է, որ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ միջազգային գործընկերների հետ շարունակական քննարկումներում մշտապես ուշադրության կենտրոնում են եղել այն հարցերը, որոնք դուրս են մնացել խաղաղության համաձայնագրի տեքստից կամ չեն տեղավորվում սահմանազատման ու ապաշրջափակման գործընթացներում, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Մենք, ինչպես նախկինում, այժմ ևս համարում ենք, որ հումանիտար հարցերի լուծումը և, իհարկե, առաջին հերթին, գերիների, պատանդառված և այլ պահվող անձանց ազատ արձակումը շատ կարևոր բաղադրիչ է համապարփակ կարգավորման համար»,- ընդգծել է Միրզոյանը։
Բաքվում շինծու գործերով դատավարություններ են ընթանում 23 հայ գերու նկատմամբ, այդ թվում Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության։

14 Март 2025 - 10:38 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил в Национальном Собрании, что освобождение пленных важно для всеобъемлющего урегулирования.
Он добавил, что в продолжающихся обсуждениях как с Азербайджаном, так и с международными партнерами внимание постоянно уделяется вопросам, которые либо исключены из текста мирного соглашения, либо не вписываются в процессы делимитации и деблокирования.
«Мы, как и прежде, сейчас также считаем, что решение гуманитарных вопросов и, конечно, в первую очередь освобождение пленных, заложников и других удерживаемых лиц является очень важным компонентом для всеобъемлющего урегулирования», — подчеркнул Мирзоян.
В Баку продолжаются судебные процессы против 23 армянских пленных, включая представителей военно-политического руководства Арцаха.