Հայաստանի հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմինը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցմանը։
ՀՀԿ–ն հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ և լեգիտիմություն հայ ժողովրդի անունից նման պայմանագրեր ստորագրելու:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանագրի շուրջ այսպես կոչված բանակցությունների ավարտի, իսկ իրականում՝ օրվա կառավարիչների կողմից միակողմանի հակապետական զիջողականության արդյունք կրկնակապիտուլյացիայի առնչությամբ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը՝
- պահանջում է անհապաղ հրապարակել վերջնական տեքստը,
- հայտարարում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ և լեգիտիմություն հայ ժողովրդի անունից նման պայմանագրեր ստորագրելու,
- արձանագրում է, որ ՀՀ քաղաքացիների համար անընդունելի է ուժի գործադրման բացահայտ սպառնալիքով բանակցությունների ցանկացած արդյունք, և այն չի կարող ապահովել արդար և երկարաժամկետ խաղաղություն տարածաշրջանում,
- անընդունելի է համարում առանց միջազգային միջնորդների և առանց անվտանգության միջազգային երաշխիքների փաստաթուղթը,
- անթույլատրելի է համարում ՀՀ գործող Սահմանադրության՝ արտաքին ճնշման տակ իրականացվող փոփոխությունը, որը հարցականի տակ է դնելու Հայաստանի երրորդ Հանրապետության պատմությունն ու գոյությունը,
- վերահաստատում է, որ միջազգային դատարաններում հայցերից հրաժարումը ադրբեջանական հերթական ուլտիմատումի հնազանդ կատարում է,
- ընդգծում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման կենսական վտանգավորությունը,
- դատապարտում է Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացվող շինծու դատական գործընթացի վերաբերյալ Հայաստանի այսօրվա կառավարիչների կրավորական կեցվածքը և անգործությունը։
Հանրապետական կուսակցությունը նաև նշում է, որ այն պահին, երբ հայտարարվում է բանակցությունների ավարտի մասին, Ադրբեջանը շարունակում է պահանջել այսպես կոչված «միջանցքի» տրամադրում, ՀՀ ապառազմականացում և սպառնալիքներ հնչեցնել Հայաստանի պետականության դեմ։
Հայտարարության վերջում ընդգծվում է, որ «արտաքին որոշ ուժերի կամակատար Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման յուրաքանչյուր օրը վտանգում է Հայաստանի պետականությունը և ինքնիշխանությունը»։

Исполнительный орган Республиканской партии Армении (РПА) выступил с заявлением относительно согласования текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном.
РПА заявила, что премьер-министр Никол Пашинян не имеет мандата и легитимности подписывать подобные соглашения от имени армянского народа.
«В связи с так называемым завершением переговоров по договору между Арменией и Азербайджаном, которое на самом деле является односторонними антигосударственными уступками со стороны нынешних властей и ведет к повторной капитуляции, Республиканская партия Армении:
- Требует немедленного опубликования окончательного текста,
- Заявляет, что Никол Пашинян не имеет мандата и легитимности подписывать подобные договоры от имени армянского народа,
- Отмечает, что результаты переговоров, проходящих под явной угрозой применения силы, неприемлемы для граждан Армении и не могут обеспечить справедливый и долгосрочный мир в регионе,
- Считает неприемлемым подписание соглашения без международных посредников и гарантий безопасности,
- Рассматривает как недопустимое внесение изменений в Конституцию под внешним давлением, что ставит под угрозу историю и само существование Третьей Республики Армения,
- Подчеркивает, что отказ от исков в международных судах — это выполнение очередного ультиматума Азербайджана,
- Обращает внимание на серьезные риски, связанные с роспуском Минской группы ОБСЕ,
- Осуждает пассивную позицию нынешнего руководства Армении в отношении сфабрикованных судебных процессов против армян в Баку.
Республиканская партия также отмечает, что в тот момент, когда объявляется завершение переговоров, Азербайджан продолжает требовать так называемый "коридор", настаивать на разоружении Армении и выдвигать угрозы в адрес армянской государственности.
В заявлении подчеркивается, что «каждый день правления Никола Пашиняна, действующего в интересах внешних сил, ставит под угрозу государственность и суверенитет Армении».
МИД Армении заявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее несогласованным статьям договора и что Мирное соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания.
Проект соглашения состоит из 17 пунктов, из которых ранее были согласованы 15. Несогласованные статьи касались отказа сторон от международных правовых претензий и запрета на размещение представителей третьих стран на границе между Арменией и Азербайджаном.