14 Մարտ 2025 - 12:40 AMT
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը, անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացման մասին հայտարարությանը, ասել է, որ սա հերթական անհաջողությունն է ՀՀ իշխանությունների և, մասնավորապես, արտաքին քաղաքականության ոլորտում։
Նրա խոսքով՝ իրենք դիմել են ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին՝ խնդրելով նշել գոնե մեկ հարց, որտեղ Ադրբեջանը զիջման է գնացել, որպեսզի հնարավոր լինի այն համարել փոխզիջում, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Եթե ԱԳ նախարարը չի կարողանում Ադրբեջանի կողմից գոնե մեկ զիջում ներկայացնել, ինչի մասին է խոսքը։ Փոխզիջում չի կարելի համարել մի գործընթաց, որի մի կողմը անընդհատ զիջում է»,– ընդգծել է պատգամավորը։
«Միակ հիմնավորումը, որ ԱԳ նախարարը բերեց, որ մեզ անհրաժեշտ է խաղաղություն, դա բխում է ՀՀ-ի շահերից։ Այսինքն՝ Ադրբեջանն ինչ պարտադրել է, այս իշխանությունները համաձայնեցրել են։ Հիմա այս իշխանությունները շանտաժի են ենթարկում ՀՀ ժողովրդին և համայն հայությանը, որ եթե մենք Ադրբեջանի պահանջներին չենթարկվենք, պատերազմ կլինի»,– ասել է Խաչատրյանը։
Լրագրողի հարցին, թե ինչ քայլեր է ձեռնարկելու ընդդիմությունը, Խաչատրյանը պատասխանել է․ «Ադրբեջանի նախապայմանը ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունն է, և ամեն ինչ պետք է արվի, որ այդ թուղթը, որի նախագիծը, միգուցե, Բաքվում է գրվել և ուղակվել, չանցնի»։
Ըստ նրա՝ Նիկոլ Փաշինյանը շտապում է, քանի որ իշխանության է եկել խաղաղության խոստումով, և այժմ իրեն անհրաժեշտ է թեկուզ մի փաստաթուղթ, որի բովանդակությունը նշանակություն չունի։
«Եկել է իշխանության՝ խաղաղության խոստումով և հիմա իրեն պետք է մի թղթի կտոր՝ անկախ բովանդակությունից, որ ինքը Չեմբեռլենի նման թափահարի, թե խաղաղություն է բերել։ Բայց էդ թուղթն ի՞նչ բերեց Եվրոպայի գլխին»,– նշել է Խաչատրյանը։
Վերջում նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանը դեռ շարունակելու է ճնշումները՝ իր նոր նախապայմաններն առաջ տանելու համար։
ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացման մասին հայտարարությունից անմիջապես հետո Բաքուն սկսեց խոսել նոր պահանջների մասին, այդ թվում ՀՀ Սահմանադրությունը փոխելու, ԵԱՀԿ–ն ՄԽ–ն լուծարելու մասին։ Դրան միացան նորերը։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, թե Հայաստանի տարածքում կան անձինք, ովքեր «պետք է քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն»։ Հաջիևը նաև ընդգծել է, որ քննարկումների առանցքում է գտնվում փոխհատուցման հարցը։

Депутат фракции «Армения» в парламенте Артур Хачатрян назвал финализацию текста мирного договора между Арменией и Азербайджаном очередным провалом властей, особенно в сфере внешней политики.
По его словам, они обратились к министру иностранных дел Арарату Мирзояну с просьбой назвать хотя бы один вопрос, по которому Азербайджан пошел на уступку, поскольку компромисс подразумевает взаимные уступки, сообщает Aysor.am .
«Если министр не может назвать ни одной уступки со стороны Азербайджана, то о чем вообще речь? Нельзя называть компромиссом процесс, в котором одна сторона постоянно уступает», — подчеркнул депутат.
По его мнению, единственный аргумент министра заключается в том, что Армении необходим мир. «То есть все, что навязал Азербайджан, эти власти приняли. Теперь они шантажируют народ Армении и весь армянский мир, утверждая, что если мы не примем требования Баку, будет война», — заявил Хачатрян.
Отвечая на вопрос журналистов о планах оппозиции, депутат сказал: «Азербайджан требует изменить Конституцию Армении, и необходимо сделать все, чтобы этот документ, возможно написанный в Баку и присланный нам, не был одобрен».
Он также обвинил премьер-министра Никола Пашиняна в том, что тот спешит заключить соглашение, чтобы выполнить свое обещание о мире, вне зависимости от его содержания.
«Он пришел к власти с обещанием мира, и теперь ему просто нужна бумажка — неважно, что в ней написано, — чтобы размахивать ей, как Чемберлен, заявляя, что он принес мир. Но что эта бумага принесла Европе?» — заметил Хачатрян.
В заключение он подчеркнул, что Азербайджан продолжит давление, выдвигая новые требования.
После объявления о финализации текста мирного договора Баку сразу выдвинул новые условия, включая изменение Конституции Армении и роспуск Минской группы ОБСЕ. Советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев также заявил, что в Армении есть лица, которые должны понести уголовную ответственность, и подчеркнул, что обсуждается вопрос компенсаций.