14 Մարտ 2025 - 12:44 AMT
Հայաստանը 2024 թվականին շարունակել է ակտիվորեն խորացնել և ընդլայնել Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները։ Այդ մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում հայտնել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ներկայացնելով կառավարության ծրագրի 2024 թվականի կատարման ընթացքն ու արդյունքները։
ԵՄ-ի հետ համագործակցության համատեքստում Միրզոյանը հատկապես կարևորել է Ֆրանսիայի հետ գործընկերությունը՝, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունները 2024-ի ընթացքում շարունակել ենք շատ դինամիկ խորացնել և ընդլայնել»,–ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ նախորդ տարվա ընթացքում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն երեք պաշտոնական այց է կատարել Ֆրանսիա, իսկ բազմակողմ ձևաչափերով ևս երեք հանդիպում է անցկացվել։ Բացի այդ, Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարներն ունեցել են երեք հանդիպում, իսկ երկու երկրների պաշտպանության նախարարները փոխադարձ այցեր են իրականացրել։
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի հետ հետագա համագործակցությանը՝ Միրզոյանը նշել է. «Մենք աշխատում ենք արդեն իսկ գոյություն ունեցող և ավանդաբար շատ ջերմ հարաբերություններն այժմ լրացնել շատ կոնկրետ ծրագրերով, կոնկրետ համագործակցության ուղղություններով։ Որոշներն արդեն տեսանելի են, որոշները, հուսամ, տեսանելի կդառնան շատ մոտ ապագայում»։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության համաձայնագրի նախագծի տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը։Նա նշել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն այժմ ոչինչ չի խոչընդոտում։

Армения в 2024 году активно углубляла и расширяла отношения с Францией. Об этом сообщил министр иностранных дел Арарат Мирзоян на заседании парламентской комиссии по внешним отношениям, представляя ход и результаты выполнения программы правительства за 2024 год.
В контексте сотрудничества с ЕС Мирзоян особо подчеркнул партнерство с Францией, сообщает «Арменпресс».
«Мы продолжали очень динамично углублять и расширять наши отношения с Францией на протяжении всего 2024 года», — заявил министр.
Он отметил, что в прошлом году премьер-министр Армении Никол Пашинян совершил три официальных визита во Францию, а также состоялись три встречи в многосторонних форматах. Кроме того, министры иностранных дел Армении и Франции провели три встречи, а министры обороны двух стран осуществили взаимные визиты.
Говоря о дальнейшем сотрудничестве с Францией, Мирзоян отметил: «Мы работаем над тем, чтобы дополнить наши уже существующие и традиционно очень теплые отношения конкретными программами и направлениями сотрудничества. Некоторые уже видны; надеюсь, другие станут очевидны в ближайшем будущем».
Президент Франции Эммануэль Макрон приветствовал завершение переговоров по согласованию текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Он отметил, что теперь ничто не препятствует подписанию мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном.