14 Մարտ 2025 - 13:53 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը անցել է լարված մթնոլորտում։
Նիստի սկզբում Սարգիս Քլոյանը վիրավորել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանին՝ անվանելով նրան «սուտասան», սակայն դատավոր Սարգիս Պետրոսյանը որևէ սանկցիա չի կիրառել, բավարարվելով միայն նախազգուշացմամբ։ Փաստաբան Վարդևանյանը հայտարարել է, որ Քլոյանի վիշտը հասկանում է, սակայն դա չի արդարացնում նման որակումները, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ես Ձեր տարիքը և դատարանին հարգելով՝ չեմ պատասխանի Ձեզ, բայց Ձեր հայտարարությունը պետք է իրավական հետևանք ունենա»,– նշել է նա։
Փաստաբան Լուսինե Սահակյանը դատարանի կողմից ցուցաբերվող խտրական վերաբերմունքի մասին խոսելիս հիշեցրել է, որ իր նկատմամբ մշտապես սանկցիաներ են կիրառվել, մինչդեռ տվյալ դեպքում դատարանը խուսափել է պատժամիջոցներից։ Միհրան Պողոսյանն էլ պահանջել է ապահովել դատավարության իրավական ընթացքը՝ խուսափելով վիրավորական արտահայտություններից։
Դատական նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանը քննադատել է դատարանի վերաբերմունքը և առաջարկել հստակեցնել վարքագծի կանոնները, որպեսզի դատավարության ընթացքում կողմերը խուսափեն պատժամիջոցներից։
«Չեմ ցանկանում սանկցիաներ կիրառեք իմ փաստաբանի նկատմամբ, որովհետև Դուք կարող է 3 անգամ կիրառեք, հետո զրկեք փաստաբանի իրավունքից՝ ինձ պաշտպանելու և հասնենք նրան, որ այս դահլիճում փորձառու փաստաբան չմնա: Իրավունք ունեմ մտածելու, որ նման շարժառիթ այս դատարանն ունի: Դրա համար իմ առաջարկը հետևյալն է՝ սահմանեք՝ ինչ կարգի դեմքի արտահայտություն պետք է ունենանք, և ինչ շարժումներ պետք է չանենք՝ սանկցիաներից խուսափելու համար: Միգուցե նկարներով, միգուցե այլ տարբերակով, բայց մենք հասկանանք՝ ինչպես մեզ պահենք դատարանում»,– ասել է Քոչարյանը։
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ նիստերից մեկում իր փաստաբան Արամ Օրբելյանը դատավորից նկատողություն է ստացել դեմքի արտահայտության համար, իսկ ինքը՝ ձեռքի շարժման համար։
2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձություններին առնչվող գործով մեղադրյալների թվում են Ռոբերտ Քոչարյանը, Յուրի Խաչատուրովը, Սեյրան Օհանյանը և Արմեն Գևորգյանը։ 2021 թվականին ՀՀ Սահմանադրական դատարանը Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել էր հակասահմանադրական, ինչի արդյունքում դատարանը կարճել էր սահմանադրական կարգի տապալման մեղադրանքով քննվող գործը։
Վճռաբեկ դատարանը սեպտեմբերի 12-ի որոշմամբ բեկանել է Ռոբերտ Քոչարյանի, Յուրի Խաչատուրովի և մյուսների գործը կարճելու որոշումը և թույլատրել վերաորակավորել մեղադրանքը:

Судебное заседание в Антикоррупционном суде по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других прошло в напряженной атмосфере.
В начале заседания Саргис Клоян оскорбил адвоката Арама Вардеваняна, назвав его «лжецом». Однако судья Саргис Петросян не применил никаких санкций, ограничившись лишь предупреждением. Вардеванян заявил, что понимает боль Клояна, но это не оправдывает подобные выражения, передает Pastinfo.
«Я уважаю ваш возраст и суд, поэтому не буду вам отвечать, но ваши слова должны иметь правовые последствия», — отметил Вардеванян.
Адвокат Лусине Саакян, говоря о непоследовательности суда, напомнила, что в отношении нее неоднократно применялись санкции, тогда как в данном случае суд воздержался от наказания. Другой адвокат, Мигран Погосян, потребовал обеспечить законное ведение судебного процесса без оскорблений.
Во время заседания Роберт Кочарян подверг критике поведение суда и предложил четко определить правила поведения для предотвращения произвольных санкций.
«Я не хочу, чтобы вы применяли санкции к моему адвокату, потому что три раза вынесете наказание, а потом лишите его права меня защищать. В итоге мы окажемся без опытных защитников. У меня есть основания полагать, что у этого суда есть такая цель. Поэтому мое предложение следующее: установите четкие правила по выражению лиц и жестам, чтобы избежать санкций. Возможно, в виде иллюстраций или каким-то другим способом, но нам нужно понимать, как вести себя в суде», — заявил Кочарян.
Он напомнил, что на одном из предыдущих заседаний его адвокат Арам Орбелян получил замечание за выражение лица, а сам Кочарян — за жест рукой.
Роберт Кочарян, Юрий Хачатуров, Сейран Оганян и Армен Геворгян являются обвиняемыми по делу, связанному с событиями 1 марта 2008 года. В 2021 году Конституционный суд Армении признал статью 300.1 Уголовного кодекса неконституционной, что привело к прекращению дела о свержении конституционного строя. Однако 12 сентября Кассационный суд отменил решение о прекращении дела, разрешив его переквалификацию.