Թուրքիայից ժամանած լրագրողները գոհունակությամբ են արտահայտվել Հայաստանի իշխանությունների ջերմ ընդունելության մասին։ Այդ մասին հայտնել է Agos–ի սյունակագիր Լուսյեն Քոփարը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Թուրք լրագրողների խումբը Հայաստան է այցելել՝ հարցազրույց անցկացնելու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Նրանք եղել են նաև հայ–թուրքական սահմանին՝ «Մարգարա» անցակետում։
Քոփարի փոխանցմամբ՝ խմբի մի շարք անդամներ նախկինում ևս եղել էին Հայաստանում, սակայն, անկախ այդ հանգամանքից, որոշակի անհանգստություն են ունեցել՝ կապված այցի ընթացքի հետ։
«Երբ գալիս էինք, կաշկանդված էինք, մտածում էինք` ինչպես է անցնելու, բայց երբ եկանք, հասկացանք, որ ամեն ինչ նորմալ է ընթանում։ Կարողացանք մեր հարցերը ուղղել ու պատասխանները ստանալ։ Հայաստանի Հանրապետությունը շատ լավ ընդունեց մեզ»,– պատմել է նա։
Լրագրողի խոսքով՝ այցի ամենահիշարժան ու հուզիչ պահերից մեկը եղել է Մարգարայի անցակետ գնալը։
«Ես Մարգարայում շատ հուզվեցի, որովհետև այն 30 տարի փակ էր, և մենք հնարավորություն չունեինք անցնել այդտեղով։ Թուրքիայի քաղաքացի լինելով` դա ինձ համար շատ հուզիչ էր։ Վերադառնալիս քննարկում էինք գործընկերների հետ, նրանք էլ ասում էին, որ սահմանը անպայման պետք է բացվի խաղաղության համար»,– նշել է Քոփարը։
Խմբի անդամները հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ ԱԳՆ-ում, զրուցել են նախարարի և փոխնախարարի հետ, ինչպես նաև քննարկում անցկացրել հայ–թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ։

Турецкие журналисты выразили удовлетворение теплым приемом со стороны властей Армении.
По словам колумниста «Agos» Люсьена Копара, некоторые члены группы ранее уже бывали в Армении, но все же испытывали определенное беспокойство по поводу поездки.
«Когда мы ехали, мы были скованы, думали, как все пройдет, но, приехав, поняли, что все идет нормально. Мы смогли задать свои вопросы и получить ответы. Республика Армения очень хорошо нас приняла», – рассказал он.
Копар отметил, что одним из самых запоминающихся и трогательных моментов визита стала поездка на пограничный переход Маргара.
«В Маргаре я был очень тронут, потому что он был закрыт 30 лет, и у нас не было возможности пройти там. Будучи гражданином Турции, это было для меня очень волнительно. На обратном пути мы обсуждали с коллегами, и они тоже говорили, что границу обязательно нужно открыть для мира», – отметил Копар.
Члены группы провели встречи в МИД Армении, беседовали с министром и заместителем министра, а также провели обсуждение с Рубеном Рубиняном, специальным представителем по процессу нормализации армяно-турецких отношений.