Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը մարտի 30-ից ապրիլի 2-ը պաշտոնական այցով կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան։ Գերմանիայի նախագահի գրասենյակի հաղորդմամբ՝ սա դաշնային նախագահի առաջին այցն է երկու երկրներ։
Երևանում նա հանդիպելու է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Այցի շրջանակում Շտայնմայերը նախատեսում է այցելել «ԹՈՒՄՈ» կենտրոն և մասնակցել մշակութային ընդունելության, հայտնում է Factor.am-ը։
Այցի երկրորդ օրը նա կմեկնի Դիլիջան, որտեղ հանդիպելու է հայ կին ձեռներեցների հետ, ծանոթանալու է քաղաքաշինական զարգացման ծրագրին։ Ծրագրում ներառված է նաև Սևան այցելությունը՝ հայկական եկեղեցի և հիդրոօդերևութաբանական չափիչ կայան դիտարկելու նպատակով։
Բաքու այցի ընթացքում Շտայնմայերը հանդիպելու է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Այստեղ նախատեսվում է քննարկում քրիստոնյա, մահմեդական և հրեա հոգևորականների մասնակցությամբ՝ հանդուրժողականության և միջկրոնական փոխըմբռնման թեմայով։ Նա կմասնակցի նաև Ադրբեջանում կանանց իրավիճակին նվիրված քննարկմանը։

Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер с 30 марта по 2 апреля совершит официальный визит в Армению и Азербайджан. По сообщению канцелярии президента Германии, это будет первый визит федерального президента в обе страны.
В Ереване Штайнмайер встретится с президентом Армении Ваганом Хачатуряном и премьер-министром Николом Пашиняном. В рамках визита он посетит центр «ТУМО» и примет участие в культурном приеме, сообщает Factor.am .
На второй день визита он отправится в Дилижан, где встретится с армянскими женщинами-предпринимателями и ознакомится с программой градостроительного развития. В его программе также запланирован визит на Севан для осмотра армянской церкви и гидрометеорологической станции.
В Баку Штайнмайер встретится с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Запланировано обсуждение вопросов толерантности и межрелигиозного взаимопонимания с участием христианских, мусульманских и еврейских религиозных лидеров. Также он примет участие в заседании, посвященном положению женщин в Азербайджане.