ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ ընդդիմության դիրքորոշմանը, հարց է բարձրացրել, թե ինչպես կարելի է դեմ լինել մի փաստաթղթի, որի բովանդակությանը ծանոթ չեն։
«Ո՞նց կարող որևէ մեկը դեմ լինել մի բանի տեքստին, որի բովանդակությանը ծանոթ չեն։ Ենթադրում են, թող խաչակնքվեն։ Ո՞նց կարող լուրջ քաղաքական գործիչը պայքարի մի տեքստի դեմ, որը չի տեսել։ Թող պայքարի իշխանության դեմ, իմ դեմ, ինչ-որ մի բանի դեմ թող պայքարի, բայց ո՞նց կարող լուրջ քաղաքական գործիչը պայքարի մի տեքստի դեմ, որը չի տեսել»,– ասել է Սիմոնյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նրա խոսքով՝ որոշ քաղաքական գործիչներ գիտակցված կամ անգիտակցաբար գործողություններով վնասում են Հայաստանի Հանրապետության անկախությանը։
«Ձեր նշած քաղաքական գործիչները մայակներ են, թե որտեղ մեր հակառակորդը պետք է հարվածի»,– հավելել է նա։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ միջազգային իրավական հայցերը վերաբերում են արցախցիների կյանքի իրավունքին և տեղահանմանը, մինչդեռ Ադրբեջանը ներկայացնում է հայցեր ենթադրյալ գույքային վնասների հետ կապված, Սիմոնյանը պատասխանել է, որ ադրբեջանական կողմն իր հերթին խոսում է «վերադարձի» մասին։
«Չէ, սխալ եք։ Դուք ծանոթ եք բոլոր հայցերին, իսկ չեք լսել, որ ադրբեջանական կողմը խոսում է վերադարձի մասին, որ ունեն հայցեր և ունեն մարդիկ, որոնք հայտարարում են, որ իրենք Հայաստանի Հանրապետության մեջ գույքեր ունեն, և այդ մարդիկ պետք է վերադարձնեն դրանք։ Այդ մասը չե՞ք լսում, թե ձեռ չի տալիս։ Ո՞վ է ասում, որ իրենց հայցերը անհիմն են, մերը՝ հիմնավոր։ Անգամ Երևանն են ասում՝ իրենցն է, կապույտ մզկիթ են ասում՝ իրենցն է»,– ասել է ԱԺ նախագահը։
Հարցին, թե ինչ կլինի, եթե արցախցիները դատական հայց ներկայացնեն ՀՀ իշխանությունների դեմ, Սիմոնյանը արձագանքել է. «Թող դատի տան, ի՞նչ ասեմ, թող դատի տան։ Ես զարմանում եմ, որ իրենք, փոխանակ պայքարեն այն մարդկանց դեմ, այն իշխանության դեմ, այն իրենց վրա կրակողների դեմ, շատ համառ ու դուխով պայքարում են մեր դեմ։ Մենք չեմպիոն ենք չէ՞ ինքներս մեր դեմ պայքարելու մեջ։ Եթե այդպես ուժեղ են, թող գնան պայքարեն այն մարդկանց դեմ, ովքեր իրենց դեմ իրական քայլեր են արել, ոչ թե սեփական երկրի ընտրված իշխանության դեմ»։
Սիմոնյանը նաև ընդգծել է, որ եթե նման հայց ներկայացվի, ապա բոլորի համար պարզ կդառնա դրա իրական նպատակն ու մտադրությունները։
«Իրենք մեր երկրի դեմ հայց պիտի ներկայացնե՞ն, լո՞ւրջ, Հայաստանի Հանրապետությա՞ն դեմ, Հայաստանի հարկատուների՞ դեմ, ովքեր տասնամյակներ շարունակ իրենց աշխատավարձ է տվել, իրենց պաշտպանե՞լ, այդ մարդկա՞նց դեմ, այն մարդկանց դեմ, ում երեխաները գնացել և զոհվե՞լ են, իրենք՝ իրենց դեմ, իրենց հարկերի վրա պիտի հա՞յց ներկայացնեն, թող ներկայացնեն։ Թող ներկայացնեն ու իրենց իրական մտադրությունները պարզ կդառնա բոլորին»,– ասել է Սիմոնյանը։
Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ չնայած Հայաստանի իշխանությունների հերթական միակողմանի զիջմանը, ինքը շարունակում է կարծել, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի ստորագրելու այդ փաստաթուղթը։
Նա նաև հայտարարել է, որ միջազգային ատյաններում հայցերից հրաժարվելու դեպքում բազմաթիվ հայեր, այդ թվում՝ ինքը, նույն միջազգային ատյաններում դատի են տալու ՀՀ իշխանություններին՝ իրենց իրավունքները խախտելու համար:

17 Март 2025 - 15:10 AMT
Спикер парламента Армении Ален Симонян поставил под сомнение точку зрения оппозиции по мирному соглашению, заявив, что нелогично выступать против документа, не зная его содержания.
«Как можно быть против текста, которого не видел? Если они предполагают, пусть перекрестятся. Как серьезный политик может бороться против текста, который не читал? Пусть борются против власти, против меня, против чего-то конкретного, но как можно бороться с тем, чего не знаешь?» – заявил Симонян, передает Pastinfo.
По его словам, некоторые политики своими действиями, «сознательно или нет, наносят вред независимости Армении.»
«Указанные вами политики – это маяки, по которым наши противники понимают, куда наносить удары», – добавил он.
На замечание журналиста, что международные иски касаются права карабахцев на жизнь и их принудительного переселения, в то время как Азербайджан требует компенсации за якобы нанесенный имущественный ущерб, Симонян ответил, что Баку также говорит о «праве на возвращение».
«Нет, вы ошибаетесь. Вы знакомы со всеми исками? Разве вы не слышали, что азербайджанская сторона говорит о возвращении, что у них есть иски, что есть люди, которые заявляют, что у них есть собственность в Армении, и они требуют ее обратно? Вы не слышали об этом, или вам это не выгодно? Кто сказал, что их иски необоснованны, а наши обоснованы? Они даже утверждают, что Ереван – их город, а Голубая мечеть – их собственность», – отметил спикер парламента.
Отвечая на вопрос, что будет, если карабахцы подадут иск против властей Армении, Симонян заявил: «Пусть подают, что я могу сказать? Меня удивляет, что вместо борьбы против тех, кто стрелял в них, кто нападал на них, они настойчиво и смело борются против нас. Мы ведь чемпионы по борьбе с самими собой, не так ли? Если они такие сильные, пусть борются с теми, кто реально предпринял против них действия, а не с законно избранной властью своей страны».
Он подчеркнул, что в случае подачи такого иска всем станет ясно, каковы его реальные цели.
«Они собираются подать иск против нашей страны? Серьезно? Против налогоплательщиков Армении, которые десятилетиями платили им зарплаты, защищали их, чьи дети погибли? Они подадут иск против своих же людей, против своих налогоплательщиков? Пусть подают. Это только выявит их истинные намерения», – заключил Симонян.
Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян написал на своей странице в Facebook, что, несмотря на очередную одностороннюю уступку армянских властей, он по-прежнему считает, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не подпишет это соглашение. Он также заявил, что если иски в международных судах будут отозваны, многие армяне, включая его самого, подадут иски против армянских властей за нарушение их прав.