18 Մարտ 2025 - 07:57 AMT
CNN Turk-ի լրատվական ծառայության տնօրեն Իդրիս Արիկանը, Երևանում իրականացրած մեդիատուրի վերաբերյալ պատրաստած իր ռեպորտաժում «պատմական թուրքական» է որակել ինչպես մայրաքաղաքն ընդհանուր առմամբ, այնպես էլ կենտրոնում գտնվող պարսկական Կապույտ մզկիթը։ Այս արտահայտությունն անմիջապես գրավել է ամերիկացի լրագրող Լինդսի Սնելի ուշադրությունը, ով այն հրապարակել է X սոցիալական հարթակում, գրում է Sputnik Արմենիան։
Իդրիս Արիկանը Երևան է այցելել թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների խմբի կազմում, որոնք անցած շաբաթ հանդիպել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ և վերցրել նրանից հարցազրույց։ Նրանք Հայաստան են ժամանել հայկական կողմի հրավերով, իսկ նրանց այցը ֆինանսավորվել է ՀՀ բյուջեի միջոցներով։
Թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների մեդիատուրի կազմակերպիչներից՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի ղեկավար Գոռ Ծառուկյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում պարզաբանել է, որ սկզբնական շրջանում CNN Turk-ը պատրաստել է համեմատաբար հավասարակշռված ռեպորտաժ, սակայն հետագայում ադրբեջանական կողմի ճնշմամբ նկարահանվել է երկրորդ՝ կողմնակալ և հակահայկական նյութը, որի մեջ ընդգրկվել է նաև Կապույտ մզկիթի մասին հատվածը։
Ավելի ուշ երկրորդ ռեպորտաժը հեռացվել է YouTube-ի ալիքից, սակայն շարունակում է մնալ հեռուստաալիքի պաշտոնական կայքում։

Директор службы новостей CNN Turk Идрис Арикан в своем репортаже о медиатуре в Армении охарактеризовал Ереван в целом и расположенную в центре города персидскую Голубую мечеть как «исторически турецкие». Это заявление привлекло внимание американской журналистки Линдси Снел, которая опубликовала его в соцсети X, пишет Sputnik Армения.
Идрис Арикан посетил Ереван в составе группы турецких журналистов, которые на прошлой неделе встретились с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и взяли у него интервью. Их визит был организован по приглашению армянской стороны и финансировался из госбюджета Армении.
Один из организаторов медиатура, Гор Царукян, глава Центра общественных связей и информации Аппарата премьер-министра Армении, пояснил в Facebook, что первоначально CNN Turk подготовил относительно сбалансированный репортаж. Однако позже, под давлением Азербайджана, был снят второй, предвзятый и антироссийский материал, в который вошли заявления о Голубой мечети.
Позже второй репортаж был удален с YouTube-канала CNN Turk, но до сих пор остается доступным на официальном сайте телеканала.