Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին՝ նրան պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Ուղերձում նշվել է, որ Հայաստանի և Կանադայի միջև ձևավորված ավանդական բարեկամական հարաբերությունները հիմնված են փոխըմբռնման, փոխադարձ հարգանքի և համագործակցության վրա։
Փաշինյանը ընդգծել է, որ ՀՀ-ն մեծ կարևորություն է տալիս երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացմանը և վստահություն հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի առավել զարգացնել համագործակցությունը տնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, գիտակրթական և այլ ոլորտներում՝ ի շահ երկու երկրների։
Վարչապետը նաև նշել է, որ պատրաստ է սերտորեն աշխատելու Մարկ Քարնիի հետ՝ երկկողմ օրակարգի բոլոր ուղղություններով։
Նա Կանադայի վարչապետին մաղթել է քաջառողջություն և նոր հաջողություններ, իսկ Կանադայի ժողովրդին՝ բարեկեցություն և խաղաղություն։
Կանադայի Լիբերալ կուսակցության նոր առաջնորդ և Կանադայի Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Մարկ Քարնին ստանձնել է Կանադայի վարչապետի պաշտոնը մարտի 14–ին։

18 Март 2025 - 10:04 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание новому главе правительства Канады Марку Карни по случаю его назначения.
В своем обращении Пашинян отметил, что традиционные дружественные отношения между Арменией и Канадой основаны на взаимопонимании, уважении и сотрудничестве.
Он подчеркнул, что Армения придает большое значение дальнейшему развитию двусторонних связей и выразил уверенность, что совместными усилиями удастся укрепить сотрудничество в экономике, высоких технологиях, образовании и других сферах на благо обеих стран.
Премьер-министр также заявил о своей готовности к тесному взаимодействию с Марком Карни по всем направлениям двусторонней повестки.
Пашинян пожелал премьер-министру Канады крепкого здоровья и успехов, а народу Канады – благополучия и мира.
Марк Карни, новый лидер Либеральной партии Канады и бывший глава Банка Канады, вступил в должность премьер-министра 14 марта.