Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) հայ գերիների շահերի պաշտպան, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը նշել է, որ Ռուբեն Վարդանյանը, իր տեղեկություններով, ունի նույն հնարավորությունները, ինչ մյուս գերիներն ու քաղբանտարկյալները, սակայն նա օգտվում է ընտանիքի հետ ունեցած հեռախոսազանգերից՝ իր խոսքը հանրությանը փոխանցելու համար։ Այդ մասին նա ասել է News.am-ին տված հարցազրույցում։
Նրա խոսքով, նման իրավիճակներում ամեն ոք յուրովի է գործում, Վարդանյանն ընտրել էայդ տարբերակը, և ի սկզբանե պարզ էր, որ նա չի պատրաստվում լռել:
«Այս ընթացքում նա յուրաքանչյուր, անգամ փոքր հնարավորությունն օգտագործել է՝ հարցի մասին բարձրաձայնելու, ապօրինի դատական պրոցեսի և, առհասարակ, իրավիճակի վրա միջազգային հանրության և բոլորի ուշադրությունը հրավիրելու համար: Որքանով հասկանում եմ, նրա համար երկրորդական է, թե դրանից հետո այնտեղ ինչպես կվարվեն իր հետ: Նա կարևորում է բոլոր հնարավոր միջոցներով խնդրի բարձրաձայնումը և անգամ դրա համար դիմում է կյանքի համար վտանգավոր միջոցի՝ հացադուլի”,–ասել է Սահակյանը։
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ հունվարի 16-ին, մինչ դատավարության մեկնարկը, Վարդանյանի ուղերձը մեծ կարևորություն է ունեցել, քանի որ նա հայտարարել էր, որ արձանագրություններն ու փաստաթղթերը կեղծվել են, և ինքը ցուցմունք չի տվել։ Սա փաստել է դատական գործընթացի անօրինական բնույթը ոչ միայն իր, այլև մյուս հայ գերիների նկատմամբ։ Այս հայտարարությանն արագ արձագանքել է Amnesty International-ը, ինչը հնարավորություն է տվել միջազգային իրավապաշտպաններին գրագետ օգտագործել այդ տեղեկությունը՝ գերիների ազատման հարցը բարձրացնելու համար։
Սահակյանը նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևի ընդունման վրա էական ազդեցություն են ունեցել Վարդանյանի մեկուսարանից փոխանցած հայտարարություններն ու հացադուլի ընթացքում նրա առողջական վիճակը ներկայացնող լուսանկարները։
Ինչ վերաբերում է նրան, թե ինչպես է Վարդանյանը տեղեկանում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին, փաստաբանը նշել է, որ ադրբեջանական կողմը նրանց տրամադրում է ռուսալեզու «Бакинский рабочий» թերթը։ Վարդանյանը փորձել է զրպարտության հայց ներկայացնել այս թերթի դեմ, սակայն դատարանը մերժել է հայցի վարույթ ընդունումը։ Բացի այդ, նա կարող է լրացուցիչ ճշգրտել իրեն հետաքրքրող տեղեկությունների իսկությունը՝ մասնավոր փաստաբանի և ընտանիքի հետ հեռախոսազանգերի միջոցով։
«Առհասարակ, այս իրավիճակում լուրջ չեմ համարում տարբեր տեխնիկական հարցերի քննարկումն ու դավադրապաշտական տեսությունների հորինումը: Հասկանալի է, որ դրանք ոչ թե իրականություն են, այլ ավելի շատ ներսում տարբեր վարկածների, ենթադրությունների ու քննարկումների հետևանքով ձևավորված ընկալումներ, որոնք, ցավոք, հանրությանը շեղում են իրական ու կարևոր խնդրից՝ փոխանակ կենտրոնանալու և ավելի համակարգված քայլեր ձեռնարկելու: Եվ դա հատկապես այն դեպքում, երբ մենք ունենք լուրջ խնդիրներ և մի իրավիճակ, երբ մարդը կյանքի գնով փորձում է աշխարհին հասանելի դարձնել կատարվող ապօրինությունների մասին»,–ասել է նա։

Адвокат по правам человека Сирануш Сааакян, представляющая интересы армянских пленных в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ), заявила, что, по ее информации, Рубен Варданян имеет те же возможности, что и другие пленные и политические заключенные. Однако он использует телефонные звонки с семьей, чтобы донести свою позицию до общественности. Об этом она сообщила в интервью News.am .
По ее словам, в подобных ситуациях каждый действует по-своему; Варданян выбрал этот подход, и с самого начала было ясно, что он не намерен молчать.
"В этот период он использовал каждую, даже небольшую возможность, чтобы поднять вопрос, привлечь внимание международного сообщества и всех к незаконному судебному процессу и общей ситуации. Насколько я понимаю, для него вторично, как с ним там будут обращаться впоследствии. Он подчеркивает необходимость поднятия вопроса всеми возможными способами и даже прибегает к опасным для жизни мерам, таким как голодовка", — сказала Саакян.
Адвокат напомнила, что 16 января, перед началом судебного процесса, послание Варданяна имело большое значение, поскольку он заявил, что протоколы и документы были сфальсифицированы, и он не давал показаний. Это свидетельствовало о незаконном характере судебного процесса не только в отношении него, но и других армянских пленных. Amnesty International быстро отреагировала на это заявление, что позволило международным правозащитникам эффективно использовать эту информацию для поднятия вопроса об освобождении пленных.
Саакян отметила, что заявления Варданяна из изоляции и фотографии, изображающие его состояние здоровья во время голодовки, значительно повлияли на принятие резолюции Европейского парламента.
Что касается того, как Варданян узнает о событиях в Армении, адвокат сообщила, что азербайджанская сторона предоставляет им русскоязычную газету «Бакинский рабочий». Варданян пытался подать иск о клевете против этой газеты, но суд отказался принять иск. Кроме того, он может проверять точность интересующей его информации через телефонные звонки с личным адвокатом и семьей.
"В целом, в этой ситуации я не считаю серьезным обсуждать различные технические вопросы и придумывать теории заговора. Понятно, что это не реальность, а скорее восприятие, сформированное из-за различных гипотез, предположений и обсуждений внутри, которые, к сожалению, отвлекают общественность от реальной и важной проблемы, вместо того чтобы сосредоточиться и предпринять более скоординированные шаги. И это особенно актуально, когда у нас есть серьезные проблемы и ситуация, когда человек пытается донести до мира информацию о продолжающихся незаконных действиях ценой своей жизни", — сказала она.