Հայաստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը Չեխիայի Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Եվրոպական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Օնդրժեյ Բենեշիկի գլխավորած պատվիրակության հետ Երևանում կայացած հանդիպմանը քննարկել է Հայաստանի և Եվրոպական միության գործընկերության խորացման հեռանկարները՝ ընդգծելով Չեխիայի ցուցաբերած աջակցությունը այս ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում երկու կողմերը գոհունակություն են հայտնել հայ-չեխական խորհրդարանական երկխոսության առկա մակարդակի կապակցությամբ՝ կարևորելով օրենսդիրների դերը միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման գործում։
Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության մշակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային մի շարք հարցերի, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում կողմերի համար։

Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян встретился в Ереване с делегацией во главе с Ондржеем Бенешиком, председателем Комитета по европейским делам Палаты депутатов парламента Чехии. Основной темой обсуждения стали перспективы углубления партнерства Армении и Европейского союза, при этом Ованнисян подчеркнул поддержку, оказываемую Чехией в этом направлении.
Стороны выразили удовлетворение текущим уровнем армяно-чешского парламентского диалога, подчеркнув важность роли законодателей в укреплении межгосударственных отношений.
Ованнисян представил программу правительства Армении «Перекресток мира», а также рассказал о последних событиях в процессе мирного урегулирования между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи также были затронуты различные международные и региональные вопросы, представляющие взаимный интерес.
12 февраля Национальное собрание Армении одобрило в первом чтении законопроект о начале процесса вступления страны в ЕС. Армянское правительство утвердило проект 9 января по инициативе гражданского движения «Еврокве». Документ будет рассмотрен в парламенте в ближайшее время.