Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունը՝ իբր մարտի 18-ի 22։20-ից մինչև մարտի 19-ի ժամը 01։40-ն ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ-ից հիշեցրել են, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության համար, սակայն Ադրբեջանը մինչ օրս այդ առաջարկին չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։
Այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցել ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում»,- նշված է ՊՆ հայտարարության մեջ։

19 Март 2025 - 07:23 AMT
Министерство обороны Армении опровергло заявление азербайджанского Минобороны о том, что с 22:20 18 марта до 01:40 19 марта армянские подразделения якобы обстреляли азербайджанские позиции на восточном и юго-восточном участках границы.
В ведомстве напомнили, что аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования нарушений режима прекращения огня и сообщений о них. Однако Азербайджан до сих пор не отреагировал на это предложение.
«Министерство обороны Республики Армения подтверждает, что в соответствии с позицией аппарата премьер-министра готово рассмотреть доказательства, подтверждающие заявление Минобороны Азербайджана, в случае их передачи армянской стороне.
На данный момент Республика Азербайджан не передала Армении никаких фактических данных или обоснований о якобы нарушении режима прекращения огня армянскими подразделениями», — говорится в заявлении.
С 16 марта Минобороны Азербайджана ежедневно несколько раз распространяет дезинформацию о якобы ведущемся огне с армянской стороны. Минобороны Армении последовательно опровергает эти заявления, а миссия наблюдателей ЕС также отвергла дезинформацию Баку.