19 Մարտ 2025 - 08:03 AMT
Միսաք Մանուշյանի հիշատակին նվիրված «Մանուշյանական շաբաթ» միջոցառումների շարքի եզրափակիչ արարողությունը տեղի է ունեցել՝ ընդգծելով նրա պայքարի, դիմադրության և ժառանգության կարևորությունը։
Այս առիթով Եվրոպական միության դեսպան Վասիլիս Մարագոսը հայտարարել է․ «Միսաք Մանուշյանը, ազգությամբ հայ, որ վերապրել և ապաստանել էր Ֆրանսիայում և Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին դարձել «Դիմադրության շարժման» հերոս։ Պայքարելով նացիստական օկուպացիայի դեմ նա ցույց տվեց, որ ազատության հանդեպ սերը սահմաններ չունի», հայտնում է 1lurer.am-ը։
Դեսպանի խոսքով՝ Մանուշյանի կյանքը դարձել է արդարության և արժանապատվության համար մղվող համընդհանուր պայքարի խորհրդանիշ, իսկ նրա թողած ժառանգությունը կարևոր դեր ունի հավաքական հիշողության պահպանման, դիմադրության ու համերաշխության արժևորման, ինչպես նաև միջմշակութային երկխոսության խթանման գործում՝ ծառայելով ապագա սերունդների ոգեշնչման աղբյուր։
«Մանուշյանական շաբաթ» ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, Հայաստանում Եվրոպական միության ներկայացուցչության, ֆրանսիական Օվերն Ռոն Ալպեր տարածաշրջանի և Լիոնի քաղաքապետարանի աջակցությամբ ՝ «ՍԱԹԷ – ԱԹՂԸ» թատերական միության և «ԱՐՏ – ԻՄԱԺ» մշակութային կազմակերպության կողմից:

19 Март 2025 - 11:07 AMT
Заключительное мероприятие серии событий «Неделя Манушяна», посвященной памяти Мисака Манушяна, прошло с акцентом на его борьбу, сопротивление и наследие.
По этому случаю посол Европейского союза Василис Марагос заявил: «Мисак Манушян, армянин по происхождению, пережил испытания и нашел убежище во Франции, где в годы Второй мировой войны стал героем Движения Сопротивления. Сражаясь против нацистской оккупации, он доказал, что любовь к свободе не знает границ», – сообщает 1lurer.am.
По словам посла, жизнь Манушяна стала символом всеобщей борьбы за справедливость и достоинство. Его наследие играет важную роль в сохранении коллективной памяти, утверждении ценности сопротивления и солидарности, а также в развитии межкультурного диалога, вдохновляя будущие поколения.
Программа «Неделя Манушяна» была реализована при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, мэрии Еревана, представительства ЕС в Армении, региона Овернь-Рона-Альпы и мэрии Лиона, в сотрудничестве с театральным объединением «SATE – ATGH» и культурной организацией «ART – IMAGE».