ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ անդամ Իշխան Սաղաթելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է այն հարցին, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ Ադրբեջանի դեմ ներկայացված միջազգային գանգատներից հրաժարվելու որոշումը։
Նա նշել է, որ, հրաժարվելով Ադրբեջանի դեմ ներկայացրած հայցերից, Հայաստանի գործող իշխանությունները փաստացի օգնում են Ադրբեջանին լեգիտիմացնել Արցախի, Հայաստանի Հանրապետության և հայության դեմ իրագործած հանցագործությունները և սրբագրել պատերազմական հանցագործություններ ու էթնիկ զտումներ իրականացնող բռնապետի իմիջը։
«Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի 4 միջպետական գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Առաջինը վերաբերում է 44-օրյա պատերազմին և դրանից անմիջապես հետո արձանագրված մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումներին, որտեղ նշվում է, որ Ադրբեջանը խախտել է Արցախի և ՀՀ-ի բնակչության կյանքի, խոշտանգումներից և անմարդկային վերաբերմունքից զերծ մնալու, անձեռնմխելիության, սեփականության, անձնական և ընտանեկան կյանքի, կրթության և մի շարք այլ իրավունքները:
Հրաժարվել այս գանգատից, նշանակում է հրաժարվել ադրբեջանական գործողությունների դատապարտումից և անուղղակի արդարացնել Ադրբեջանի ոտնձգությունները։
Երկրորդ գանգատը վերաբերում է Ադրբեջանում գերեվարված հայերի նկատմամբ ապօրինի դատավարություններին ու բանտարկությանը։
Հրաժարվել այս գանգատից, նշանակում է հիմնավորել Արցախի գոյությունը հանցագործություն համարող Ադրբեջանի մեղադրանքը, դեռ ավելին՝ Արցախի գերեվարված ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն էլ ճանաչել հանցակիցներ։
Երրորդ գանգատը վերաբերում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ներկայությանը և դրա հետևանքով մարդու իրավունքների խախտումներին։
Հրաժարվել այս գանգատից, կնշանակի լեգիտիմացնել ադրբեջանական զինուժի ապօրինի ներկայությունը Հայաստանի սուվերեն տարածքում։
Նշենք, որ այս պահին ՀՀ շուրջ 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք գտնվում է ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության ներքո։
Բացի այդ, Հայաստանն ունի նաև 1990-ականներից Ադրբեջանի հսկողության ներքո գտնվող տարածքներ։
Չորրորդ գանգատը վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում 2022 թվականի մարտից հետո ծավալված իրադարձություններին, որը ներառում է Փառուխ և Քարագլուխ գյուղերի մոտ տեղի ունեցած մարտերը, Լաչինի միջանցքի արգելափակումը, Արցախի շրջափակումը, 2023 թվականի սեպտեմբերին արցախահայերի բռնի տեղահանության փուլը:
Հրաժարվել այս գանգատից, կնշանակի արդարացնել Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականությունն Արցախում, ռազմական ագրեսիան ՀՀ տարածքում։
Նշենք, որ մեկ գանգատ էլ ընդդեմ Ադրբեջանի քննվում է ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանում, որը ներկայացվել է ռասսայական խտրականության բացառման կոնվենցիայի հիմքով։
Այս գանգատը վերաբերում է նաև արցախցիների գույքային պահանջներին։
Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման ենթարկված արցախցիների մեծամասնությունը որպես գույքային պահանջ միջազգային դատարան առանձին հայցեր չի ներկայացրել այն ակնկալիքով, որ Հայաստանի կառավարությունն իրենց անունից կներկայացնի իրենց շահերը, իսկ այս գանգատից հրաժարվելու դեպքում արցախահայերի գույքային իրավունքները կմնան չպաշտպանված։
Նշենք, որ 2020 թվականի պատերազմի մասով հայցեր ներկայացնելու ժամկետներն անցել են, և եթե Հայաստանը հրաժարվի այս գանգատից, ապա անհատները զրկված են լինելու դատարան դիմելու հնարավորությունից”,–ասվում է գրառման մեջ։

Депутат фракции «Армения» и член Верховного органа АРФ Ишхан Сагателян в своем Facebook-посте подробно объяснил возможные последствия отказа от международных жалоб против Азербайджана.
По его словам, отказавшись от этих исков, действующие власти Армении фактически помогают Азербайджану легитимизировать его преступления против Арцаха, Республики Армения и армянского народа, а также исправить имидж режима, совершившего военные преступления и этнические чистки.
«Армения подала четыре межгосударственных иска против Азербайджана в Европейский суд по правам человека.
Первый касается 44-дневной войны и последующих грубейших нарушений прав человека. В иске указывается, что Азербайджан нарушил права жителей Арцаха и Армении на жизнь, защиту от пыток и бесчеловечного обращения, неприкосновенность, частную и семейную жизнь, владение имуществом, образование и многие другие.
Отказ от этого иска означает отказ от осуждения действий Азербайджана и косвенное оправдание его агрессии.
Второй иск касается незаконных судебных процессов и заключения в тюрьму армянских пленных в Азербайджане.
Отказ от этого иска фактически узаконит обвинения Азербайджана в том, что существование Арцаха было преступлением, а также признает его пленных военно-политических лидеров соучастниками.
Третий иск связан с незаконным присутствием азербайджанских вооруженных сил на суверенной территории Армении и вызванными этим нарушениями прав человека.
Отказ от этого иска будет означать легитимизацию военного присутствия Азербайджана на территории Армении.
На данный момент около 200 квадратных километров территории Армении находится под контролем Азербайджана. Кроме того, с 1990-х годов Азербайджан удерживает и другие территории.
Четвертый иск касается событий в Нагорном Карабахе после марта 2022 года, включая столкновения у сел Парух и Храморт, блокаду Лачинского коридора, осаду Арцаха и массовое изгнание армян в сентябре 2023 года.
Отказ от этого иска фактически узаконит политику этнических чисток Азербайджана в Арцахе и его военную агрессию против Армении.
Кроме того, в Международном суде ООН рассматривается отдельный иск против Азербайджана, поданный на основании Конвенции о ликвидации расовой дискриминации.
Этот иск также затрагивает имущественные требования вынужденных переселенцев из Арцаха.
Большинство из них не подавали индивидуальные иски, ожидая, что правительство Армении защитит их права. Если Армения откажется от этого иска, их имущественные права останутся незащищенными.
Сроки подачи исков по войне 2020 года уже истекли, и если Армения откажется от этого дела, то граждане больше не смогут обратиться в суд», – говорится в публикации.
МИД Армении заявил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям, и мирный договор готов к подписанию. Армянская сторона готова к консультациям о сроках и месте подписания. В свою очередь, Баку выдвинул новые условия и заявил, что говорить о дате встречи пока преждевременно.
Проект мирного соглашения включает 17 статей, из которых ранее согласованы 15. Одна из спорных статей касалась взаимного отказа от международных претензий, а другая – неразмещения иностранных наблюдателей на границе Армении и Азербайджана.