19 Մարտ 2025 - 11:34 AMT
Ռեժիսոր Զաքար Դեմիրճյանի «Օձի ապուրը» դեբյուտային կինոնկարը ընդգրկվել է Անսիի անիմացիոն կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային փառատոնի «Հեռանկարներ» մրցութային բաժնում (Festival international du film d'animation d'Annecy), հայտնում է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամը։
Ֆիլմը ներկայացնում է ռազմաճակատ մեկնող զինվորի մեկ օրը, որի ճանապարհին պատահած դեպքերը վերածվում են երանելի իրականության պատկերացումների։ Ռումբի պայթյունից երևակայականը միախառնվում է անցյալի հիշողությունների հետ՝ ստեղծելով ցնորքային աշխարհ։
Ֆիլմի պրոդյուսերն է Րաֆֆի Մովսիսյանը, կոմպոզիտորը՝ Էմիլ Աբրամյանը։ Նկարիչներն են Դանիել Գրիգորյանը և Վերոնիկա Ստեփանյանը, իսկ գծային պրոդյուսերը՝ Արմինե Հարությունյանը։
«Օձի ապուրը» ստեղծվել է Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պետական ֆինանսավորման աջակցությամբ։

Дебютный анимационный фильм Закара Демирчяна «Змеиный суп» включен в конкурсную секцию «Перспективы» Международного фестиваля анимационного кино в Анси, сообщает Национальный киноцентр Армении.
Фильм рассказывает об одном дне солдата, отправляющегося на фронт, где события на его пути превращаются в галлюцинаторные видения. Взрыв снаряда стирает границы между воображаемым и воспоминаниями прошлого, создавая иллюзорный мир.
Продюсером картины выступил Раффи Мовсесян, композитором – Эмиль Абрамян. Над визуальным рядом работали художники Даниэль Григорян и Вероника Степанян, линейный продюсер – Армине Арутюнян.
Фильм «Змеиный суп» создан при поддержке Национального киноцентра Армении и Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.