19 Մարտ 2025 - 13:17 AMT
Բեգլարյանը Լոնդոնում քաղաքական և կրոնական առաջնորդների հետ հանդիպմանը բարձրացրել է հայ պատանդների հարցը
ԱՀ նախկին պետնախարար և Մարդու իրավունքների պաշտպան, Արցախ միության նախագահ Արտակ Բեգլարյանը մարտի 16-18-ը գտնվել է Լոնդոնում՝ ՀԱԵ Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի թեմի հրավերով: Այցի շրջանակում նա մի շարք հանդիպումներ է ունեցել բրիտանական քաղաքական և կրոնական շրջանակների ներկայացուցիչների, ինչպես նաև տեղի հայ համայնքի հետ:
Թեմի առաջնորդ Հովակիմ Եպիսկոպոս Մանուկյանի նախաձեռնությամբ՝ Բեգլարյանը հանդիպել է բրիտանացի մի շարք կրոնական առաջնորդների հետ: Բացի այդ, նա հանդիպումներ է ունեցել Լորդերի պալատում՝ քննարկումներ վարելով Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի ղեկավար Ջեսիկա Մորդենի, Բարոնուհի Քերոլայն Կոքսի և մի քանի այլ բրիտանացի խորհրդարանականների հետ: Լոնդոնում կայացած այս հանդիպումների կազմակերպմանն աջակցել է նաև Մեծ Բրիտանիայի Հայ դատի գրասենյակը:
Արտակ Բեգլարյանը հանդիպումների ընթացքում մանրամասն անդրադարձել է հայ պատանդների ծանր դրությանը՝ շեշտելով նրանց ազատ արձակման հրատապությունը: Նա ընդգծել է, որ միջազգային հանրության կողմից ուժեղ ճնշում է անհրաժեշտ՝ կանխելու համար ադրբեջանական շինծու դատավարություններն ու հայ պատանդների նկատմամբ իրականացվող խոշտանգումները: Բեգլարյանը ներկայացրել է նաև Արցախի ժողովրդի ցեղասպանության, բռնի տեղահանման և ադրբեջանական իշխանությունների կողմից հոգևոր-մշակութային ժառանգության ոչնչացման փաստերը՝ ընդգծելով արցախահայության հավաքական վերադարձի իրավունքի ապահովման անհրաժեշտությունը:
Հովակիմ սրբազանի գլխավորությամբ՝ Արտակ Բեգլարյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև Մեծ Բրիտանիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Բացի Արցախի ժողովրդի և հայ պատանդների վիճակի քննարկումից, հանդիպումների ընթացքում շեշտվել են նաև համատեղ գործունեության և համագործակցության հնարավորությունները: Այցի ավարտին Բեգլարյանը շնորհակալություն է հայտնել Հովակիմ Սրբազանին՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված հետևողական ջանքերի և այցի կազմակերպման համար:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարություն էր տարածել՝ ընդգծել է, որ շարունակում է միջազգային գործընկերների ուշադրությունը հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ կալանավորված անձանց ազատ արձակման խնդրի, ինչպես նաև դատավարական կոպտագույն խախտումներով և խոշտանգման աղաղակող նշաններով նրանց մի մասի նկատմամբ ընթացող բեմականացված դատավարությունների վրա:

19 Март 2025 - 14:21 AMT
Бегларян поднял вопрос армянских пленных на встречах с политическими и религиозными лидерами Великобритании
Бывший государственный министр и омбудсмен Арцаха, президент Союза Арцаха Артак Бегларян посетил Лондон с 16 по 18 марта по приглашению Епархии Армянской Апостольской Церкви Великобритании и Ирландии. В рамках визита он провел встречи с представителями британских политических и религиозных кругов, а также с членами местной армянской общины.
По инициативе епископа Овакима Манукяна, главы епархии, Бегларян встретился с рядом британских религиозных лидеров. Кроме того, он провел обсуждения в Палате лордов, где встретился с Джессикой Морден, руководителем межпартийной парламентской группы по Армении, баронессой Кэролайн Кокс, а также с несколькими другими британскими парламентариями. В организации этих встреч также участвовал офис Ай Дата Великобритании.
В ходе обсуждений Бегларян подробно рассказал о тяжелом положении армянских пленных, подчеркнув необходимость их немедленного освобождения. Он отметил, что международное сообщество должно оказать мощное давление, чтобы остановить сфабрикованные суды и пытки, которым подвергаются армянские заключенные в Азербайджане. Бегларян также представил факты геноцида, насильственного выселения и уничтожения духовного и культурного наследия армян со стороны азербайджанских властей, подчеркнув важность обеспечения коллективного права арцахских армян на возвращение на родину.
Под руководством епископа Овакима Бегларян также встретился с представителями армянской общины Великобритании. Помимо обсуждения ситуации арцахского народа и армянских пленных, на встречах рассматривались возможности совместной работы и сотрудничества. В завершение визита Бегларян выразил благодарность епископу Овакиму за его постоянные усилия по защите прав народа Арцаха и за организацию поездки.
Ранее МИД Армении выпустил заявление, в котором подчеркнул, что продолжает привлекать внимание международного сообщества к вопросу армянских военнопленных, заложников и других задержанных в Азербайджане, а также к сфабрикованным судебным процессам, сопровождающимся грубыми процессуальными нарушениями и явными признаками пыток.