Արթուր Նահապետյանը նշանակվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ՝ վեց տարի ժամկետով։ Կառավարության նիստում հաստատվել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ներկայացված թեկնածությունը։
Նահապետյանը հաղթահարել էր անհրաժեշտ շեմը որպես Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի թեկնածու։
Փաշինյանը նշել է, որ մրցութային հանձնաժողովը կառավարության քննարկմանն է ներկայացրել երեք թեկնածու։
«Ես բոլոր թեկնածուների հետ 2 փուլով ունեցել եմ հանդիպում, և ունեցել եմ քննարկումներ, որոնց արդյունքում որոշում եմ կայացրել Արթուր Նահապետյանի թեկնածությունը ներկայացնել կառավարության հաստատմանը»,- ասել է նա։
Վարչապետն ընդգծել է, որ իր գնահատականը համընկել է հանձնաժողովի կարծիքի հետ։
«Պարոն Նահապետյանը թե բարեվարքության միավորով, թե ընդհանուր միավորների հանրագումարով առավելագույն թվերն է հավաքել։ Կարծում եմ՝ սա էլ կարևոր փաստ է արձանագրելու համար»,–ասել է նա։
Նահապետյանը վստահեցրել է, որ կանի առավելագույնը՝ ապահովելու համար, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդյունավետ լինի։
Հակակոռուպցին կոմիտեի նախագահի պաշտոնը թափուր էր 2024–ի նոյեմբերից, երբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պահանջով, ի թիվս այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, հրաժարականի դիմում էր գրել նաև կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի թեկնածուի ընտրության համար երկու անգամ մրցույթ է հայտարարվել, երկրորդի արդյունքում շեմը հաղթահարել էր 3 թեկնածու։

20 Март 2025 - 11:22 AMT
Артур Наапетян назначен председателем Антикоррупционного комитета на шестилетний срок. Его кандидатура, выдвинутая премьер-министром Николом Пашиняном, была утверждена на заседании правительства.
Наапетян успешно преодолел необходимый порог для кандидатуры на этот пост.
Пашинян отметил, что конкурсная комиссия представила на рассмотрение правительства трех кандидатов.
«Я провел две встречи с каждым кандидатом и обсудил их, после чего принял решение представить кандидатуру Артура Наапетяна на утверждение правительства», — заявил он.
Премьер-министр сказал, что его оценка совпала с мнением комиссии.
«Господин Наапетян набрал наивысший балл как по критерию добропорядочности, так и по общим итогам. Считаю, что это важный факт», — сказал Пашинян.
Наапетян заверил, что приложит все усилия для эффективной борьбы с коррупцией.
Должность председателя Антикоррупционного комитета оставалась вакантной с ноября 2024 года, после того как тогдашний глава комитета Сасун Хачатрян, наряду с другими высокопоставленными чиновниками, подал в отставку по требованию премьера Пашиняна. Для выбора нового председателя дважды проводился конкурс, и во втором отборе порог преодолели три кандидата.