Արցախցի երիտասարդ Տիգրան Ուլուբաբյանին ոստիկանության Վանաձորի ծառայողների կողմից խոշտանգման ենթարկելու մասին հրապարակումներից անմիջապես հետո պետք է նախաձեռնվեր քրեական վարույթ անկախ բողոքի կամ դիմումի առկայությունից: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Ըստ նրա՝ Ուլուբաբյանի հարցով ոստիկանների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուց Հայաստանի իշխանությունների մինչ օրս հրաժարվելը խոսում է նրանց կողմից Հայաստանի միջազգային պատավորությունների կոպիտ խախտման մասին:
«Տիգրանի խոսքերից հետևում է, որ խոսքը ոչ միայն իր առողջությանը ոատիկանների պատճառված վնասի, ուժեղ ֆիզիկական ցավի, այլ նաև իրեն հոգեկան տառապանք (նվաստացում, հայհոյանքներ, սպառնալիքներ և այլն) պատճառելու մասին է:
Նրա մատնանշած բոլոր ոստիկանների լիազորությունները պետք է կասեցվեին մինչև քրեական վարույթի ավարտը:
Այնուհետև, քննությունը պետք է ստուգեր արդյոք խոշտանգման մեջ մեղադրվող ոստիկանները կարող են խոչընդոտել քննությանը: Եթե ստացվեր դրա փոքր-ինչ հաստատում, ապա ոստիկանները պետք է անհապաղ հեռացվեին աշխատանքից (սա որևէ կերպ չի բացառում քրեադատավարական հարկադրանքի միջոցները` ձերբակալում, կալանք և այլն):
Անհրաժեշտ էր իրականացնել տուժողի անհապաղ հարցաքննություն: Մինչդեռ Տիգրանին կիսատ-պռատ հարցաքննել են միայն աղմուկ բարձրանալուց հետո ու երեկվա ակցիայից հետո են միայն այսօր հրավիրել լրացուցիչ հարցաքննության:
Պետք էր անհապաղ նշանակել փորձաքննություն պարզելու համար խոշտանգմամբ Տիգրան Ուլուբաբյանի առողջությանը պատճառված վնասի, ինչպես նաև հոգեկան տառապանքի հարցերը: Նրան պետք էր անհապաղ ցույց տալ հոգեբանական աջակցություն:
Անհապաղ հարցաքննության են ենթակա ոստիկանները. խոսքը ոչ միայն այն ոստիկանների մասին է, որոնք ըստ Տիգրանի իրեն խոշտանգել են, այլ նաև նրանց անմիջական վերադասները:
Քանի որ Տիգրանը նշում է, որ ոստիկաններն իրեն այնպես են ծեծել, որ նրանց ոտքերն էլ են վնասվել ու դրանց վրա հետքեր են մնացել, ապա պետք է անհապաղ փորձաքննության ենթարկվեն նաև ոստիկանները:
Անհապաղ հարցաքննության են ենթակա վկաները (Ոտիկանության տվյալ ստորաբաժանման այլ ծառայողներ, Տիգրանի ընկերներ կամ ազգականներ և այլն): Ստուգման ու առկայության դեպքում անհապաղ առգրավման են ենթակա տեսախցիկներ ու դրանց տեսագրությունները, Ոստիկանության ստորաբաժանման մատյանները և այլն:
Պետք է իրականացվի այլ ապացույցների ամրագրում: Նշվածից բացի, քննչական մարմինը պարտավոր է պարբերաբար հանրությանը իրազեկել քննության ընթացքի մասին հաշվի առնելով գործի հանրային հնչեղությունը:
Խոշտանգման գործերով գլխավոր տեղ ունեն ապացուցման բեռի ու ապացուցման ստանդարտի (չափանիշի) հարցերը: Անչափ կարևոր է այն, թե արդյոք կան խոշտանգման մասին դետալացված տվյալներ: Կոնկրետ դեպքում ակնհյատ է, որ դրանք առկա են:
Ըստ այդմ, եթե տուժողը ներկայացնում է խոշտանգման փաստը հաստատող մանրամասն տվյալներ, ապա ապացուցման բեռը դրվում է պետության վրա` պատշաճ ու արագացված քննությամբ բոլոր մանրամասներով հերքելու տուժողի խոսքերը կամ ցույց տալու, որ խոշտանգում չի եղել:
Այլ գործերի հետ համեմատությամբ խոշտանգման գործերով ապացուցման շեմը ցածր է: Այստեղ հաշվի է առնվում, որ անձը գտնվում է խոցելի վիճակում, մասնավորապես ազատությունից զրկված ու ոստիկանների վերահսկողության ներքո, միայնակ ու հոգեճնշող վիճակում, ոստիկաններից բացի այլ վկաներ չեն լինում և այլն: Եթե պետությունը չի կարողանում քննությամբ հերքել խոշտանգման փաստի մասին տուժողի հայտնած մանրամասները, ցուցաբերում է անգործություն կամ պատշաճ քննություն չի իրականացնում, ապա հիմք է ընդունվում հակառակ կանխավարկածը. հաստատված է համարվում, որ խոշտանգում տեղի է ունեցել:
Տիգրան Ուլուբաբյանի հարցով ոստիկանների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուց Հայաստանի իշխանությունների մինչ օրս հրաժարվելը խոսում է նրանց կողմից խոշտանգման հովանավորության, բացահայտ խտրական մոտեցման ու Հայաստանի միջազգային պատավորությունների կոպիտ խախտման մասին: Վստահ եմ այս ամենի հիմքում քաղաքական որոշում է հաշվի առնելով նաև նման գործերի քննության պրակտիկան: Նման ուշացումն արդեն խոշտանգման համար անպատժելիության հովանավորություն է և խոշտանգման խրախուսում:
Ընդ որում, յուրայինների «իրավունքների» վերաբերող գործերը բացահայտվում, հետապնդումները հարուցվում են կայծակնային արագությամբ: Վառ օրինակ է հանուն ՔՊ պատգամավորի «պատիվը պաշտպանելու»` Սամվել Վարդնանյանի խոշտանգման դեպքը, որն ակնհայտ հաջորդեց ՔՊ վերնախավի քաղաքական հրահանգին, և գործը տեղից այդպես էլ չի շարժվում»,- գրել է նա։
Մարտի 19–ի երեկոյան Քննչական կոմիտեի շենքի դիմաց բողոքի ակցիա է տեղի ունեցել, որին մասնակցել են քաղաքացիներ, իրավապաշտպաններ ու պատգամավորներ՝ ի պաշտպանություն 2025թ. մարտի 15-ին ոստիկանության Վանաձորի բաժնում մոտ մեկ տասնյակ ոստիկանների կողմից ենթադրյալ ծեծի ենթարկված Տիգրան Ուլուբաբյանի: Վերջինս նույնպես Քննչական կոմիտեի դիմաց էր: Ակցիայի մասնակիցները փորձեցին նույնիսկ ճանապարհ փակել:
Տիգրանի փաստաբան Ռոման Երիցյանը հայտարարել է, որ հանդիպում են ունեցել Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ: Խոսակցությունից պարզ է դարձել, որ դեռ չեն պարզել, թե ովքեր են Տիգրանին ծեծող ոստիկանները: ՔԿ-ից առաջարկել են Տիգրանին լրացուցիչ հարցաքննել, սակայն առաջարկը մերժվել է՝ նշելով, որ փոխարենը Տիգրանը կարող է հերթով ցույց տալ իրեն ծեծող ոստիկաններին:

Бывший омбудсмен Армении Арман Татоян заявил, что после сообщений о пытках Тиграна Улубабяна сотрудниками полиции Ванадзора немедленно должно было быть возбуждено уголовное дело, вне зависимости от наличия официальной жалобы.
По его словам, отказ армянских властей расследовать действия полицейских, подозреваемых в жестоком обращении с Улубабяном, свидетельствует о грубом нарушении международных обязательств страны.
«Со слов Тиграна, речь идет не только о нанесенном полиции ущербе его здоровью, сильной физической боли, но и о психологическом страдании: унижении, оскорблениях, угрозах и т. д.
Все указанные им полицейские должны были быть отстранены от работы до завершения расследования.
Кроме того, следствие должно было проверить, могут ли подозреваемые в пытках полицейские повлиять на ход расследования. Если бы существовал хотя бы малейший риск вмешательства, их следовало бы немедленно уволить. Это никак не исключает применение уголовно-процессуальных мер – задержания, ареста и т. д.
Необходимо было незамедлительно допросить потерпевшего. Однако Тиграна допросили лишь частично, и только после широкого общественного резонанса было решено провести дополнительный допрос.
Также следовало немедленно назначить судебно-медицинскую экспертизу для оценки нанесенного здоровью ущерба, а также степени его психологических страданий. Тиграну необходимо было предоставить срочную психологическую помощь.
Все полицейские, упомянутые в деле, должны быть допрошены – не только те, кого Тигран обвиняет в пытках, но и их непосредственные начальники.
Поскольку Тигран утверждает, что полицейские избили его настолько сильно, что даже их собственные ноги пострадали, они также должны быть подвергнуты медицинскому освидетельствованию.
Необходимо допросить всех свидетелей (других сотрудников полиции этого подразделения, друзей и родственников Тиграна и т. д.). Должны быть изъяты и изучены камеры видеонаблюдения, журналы дежурной части и другие материалы.
Следствие обязано регулярно информировать общественность о ходе расследования, учитывая общественный резонанс дела.
В делах о пытках особое значение имеют бремя доказывания и стандарт доказательств. Важно выяснить, имеются ли детализированные сведения о пытках, и в данном случае они очевидно есть.
Если потерпевший приводит конкретные детали, подтверждающие факт пыток, бремя доказывания переходит на государство, которое должно провести полноценное и оперативное расследование, чтобы либо опровергнуть обвинения, либо доказать их несостоятельность.
В делах о пытках порог доказывания ниже, чем в других уголовных делах, поскольку жертвы находятся в уязвимом положении, в изоляции, под контролем полиции, без независимых свидетелей. Если государство не может опровергнуть заявление потерпевшего, бездействует или не проводит должного расследования, предполагается, что пытки действительно имели место.
Отказ властей возбуждать уголовное дело против полицейских в случае Улубабяна свидетельствует о покровительстве пыткам, явной дискриминации и грубом нарушении международных обязательств Армении. Убежден, что за этим стоит политическое решение, учитывая практику расследования подобных дел.
Задержка в расследовании – это фактическое поощрение безнаказанности и продолжения пыток. В то же время дела, касающиеся «своих», расследуются с молниеносной скоростью. Яркий пример – дело Самвела Варданяна, чьи предполагаемые пытки были немедленно расследованы для «защиты чести» депутата от правящей партии, но само дело так и не сдвинулось с мертвой точки», – написал Татоян.