20 Մարտ 2025 - 10:48 AMT
ԱԺ նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացմանը, նշել է, որ դա «խաղաղության թուղթ» չէ, եղածը՝ պատերազմի թուղթ է։
Նա նշել է, որ չի կարող երկու կողմերի միջև ստորագրվել, ընդունվել ինչ-որ թուղթ, որի կազմմանը մասնակցում է կողմերից մեկը միայն՝ Ադրբեջանը։
«Երբ Նիկոլը և իր ուսապարկերն աջուձախ խոսում են «խաղաղության» թղթի մասին, մտածում եմ, որ սրանց մոտ բառերը սխալ տեղերում են։ «Խաղաղություն» ասելով սրանք 2020-ից ի վեր խոսում են պատերազմից։ Ճիշտ նույն ձեռագրով ասացին՝ Արցախը Հայաստան է և արյունով փաթեթավորած՝ հանձնեցին թշնամուն։
Այն թուղթը, որի բովանդակությունը սրանք համառորեն թաքցնում են և չեն ներկայացնում հանրությանը, իրականում պետք է կոչվի «պատերազմի» փաստաթուղթ։ Չի կարող երկու կողմերի միջև ստորագրվել, ընդունվել ինչ-որ թուղթ, որի կազմմանը մասնակցում է կողմերից մեկը միայն՝ ադրբեջանը։
Գրում-տալիս են, սա էլ ուլի պես ասում է՝ հա, շտապելով և ինչ-որ մեկից, կարծես, վախեցած՝ շուտասելուկի պես կրկնում, թե ինքը ստորագրելու է այդ թուղթը։ Մինչ ինքը կուրծք է ծեծում, թե հլու-հնազանդ ստորագրելու է, չի հարցնելու ժողովրդի, հասարակության կարծիքը, Ադրբեջանի կողմից նորանոր պահանջ-պարտադրանքներ են հնչում, ձեռքի հետ պնդելով, թե չեն հավատում ՀՀ իշխանությանը և ուզում են էլի ու էլի։
Այնպես որ, այլևս անկասկած է՝ «խաղաղություն» բառը աջուձախ արտանետելով, սրանք իրականում խոսում են պատերազմից։ Ու թշնամի կողմը չի էլ թաքցնում, որ ոնց էլ լինի՝ թղթով, թե առանց թղթի, ինքը ստանալու է իր ուզածը, քանի Նիկոլը զբաղեցված է պահում վարչապետի աթոռը։ Երկու կողմերն էլ սինխրոն աշխատում են, Ադրբեջանը շտապում է պոկել ամբողջը, քանի իրենց Նիկոլի ձեռքին է կնիքը, Նիկոլը շտապում է ունենալ մի թղթի կտոր, որի վրա կգրվի «Խաղաղություն», որը էն հայտնի մուրճի պես, էն երկաթի կտորի պես կթափահարի ընտրությունների պահին։
Մինչդեռ, այս ամբողջ ողբերգության մեջ միակ շտապողը պետք է լինեն ազգային ուժերը, հասարակությունը, մենք՝ բոլորս։ Դանդաղ շտապելու բոլոր ժամկետները սպառված են»,-գրել է Եսայանը։

Бывший депутат парламента Армении Маргарит Есаян в своем Facebook заявила, что финализируемое соглашение между Арменией и Азербайджаном – это вовсе не «мирный договор», а документ о войне.
Она подчеркнула, что нельзя подписывать документ между двумя сторонами, если в его составлении участвует только одна из них – Азербайджан.
«Когда Никол [Пашинян] и его подручные говорят о "мирном" соглашении, мне кажется, что они просто путают слова. С 2020 года, говоря "мир", они на самом деле говорят о войне. Раньше заявляли, что "Арцах – это Армения", а затем, обагренный кровью, передали его врагу.
Тот документ, содержание которого они настойчиво скрывают от общества, на самом деле следует назвать "документом о войне". Нельзя подписывать якобы двустороннее соглашение, если в его подготовке участвует только одна сторона – Азербайджан.
Они пишут, а он, как ягненок, послушно говорит "да", спеша и словно кого-то боясь, повторяя, что готов подписать. Пока он бьет себя в грудь, обещая подписать без учета мнения народа, Азербайджан выдвигает все новые и новые требования, заявляя, что не доверяет армянским властям и требует еще больше уступок.
Так что сомнений больше нет: разбрасываясь словом "мир", они на самом деле говорят о войне. А Азербайджан и не скрывает, что, с документом или без него, получит желаемое, пока Никол [Пашинян] занимает пост премьер-министра. Обе стороны действуют синхронно – Азербайджан спешит оторвать как можно больше, пока Никол держит печать, а Никол торопится получить бумагу с надписью "Мир", чтобы размахивать ею на выборах, как молотком или куском железа.
Но в этой трагедии единственные, кто действительно должен спешить, – это национальные силы, общество, мы все. Время «медленного спешения» истекло», – написала Есаян.
13 марта МИД Армении объявил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум ранее не согласованным статьям мирного соглашения, и документ готов к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации о сроках и месте подписания соглашения. В то же время Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока преждевременно.
Проект соглашения состоит из 17 статей, 15 из которых были согласованы ранее. Несогласованные пункты касались отказа от взаимных требований на международном уровне и недопущения размещения третьих сторон на границе между Арменией и Азербайджаном.