20 Մարտ 2025 - 10:54 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ այաթոլլահ Սեյեդ Ալի Խամենեիին և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Նովրուզի տոնի առթիվ։
Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդին հասցեագրված ուղերձում նշվում է.
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի եղբայրական ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նովրուզի կապակցությամբ: Իրանի ժողովրդի կողմից սիրելի այս տոնը, որը խարսխված է բազմադարյա մշակութային ավանդույթների վրա, խորհրդանշում է նոր սկիզբ և զարթոնք:
Մեր երկու երկրների և ժողովուրդների միջև պատմականորեն ձևավորված ամուր բարեկամական հարաբերությունները շարունակում են հանդիսանալ այն հիմքը, որի վրա զարգանում և օրըստօրե ընդլայնվում է Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև բազմոլորտ և փոխշահավետ համագործակցությունը:
Թող այս տոնը Ձերդ վսեմությանը բերի քաջառողջություն և հաջողություններ, իսկ Իրանի եղբայրական ժողովրդին՝ բարեկեցություն և նորանոր ձեռքբերումներ»։
Իրանի նախագահի համար ուղարկված շնորհավորական ուղերձում ասվում է.
«Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ և Իրանի եղբայրական ժողովրդին իրանական ամանորի՝ Նովրուզի կապակցությամբ:
Գարնանային զարթոնքը խորհրդանշող այս տոնը թող նորանոր նվաճումներ և հաջողություններ բերի Իրանի ժողովրդին, իսկ Հայաստանի և Իրանի միջև սերտ բարիդրացիական հարաբերությունները շարունակեն անշեղորեն զարգանալ՝ ի նպաստ մեր պետությունների և ողջ տարածաշրջանի խաղաղության ու բարգավաճման:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ բարեկամական հարաբերություն­ներն առանձնահատուկ նշանակություն ունեն մեզ համար, և մենք պատրաստ ենք ընդլայնելու և ամրապնդելու համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Իրանի եղբայրական ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։
Իրանի մայրաքաղաքի խորհրդանիշներից մեկը՝ «Ազադի» աշտարակը, Նովրուզի նախատոնական միջոցառումների շրջանակում լուսավորվել է տարբեր պետությունների, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի գույներով:

Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания Аятолле Сейеду Али Хаменеи, Верховному лидеру Исламской революции, и Масуду Пезешкиану, президенту Исламской Республики Иран, по случаю празднования Навруза.
В своем обращении к Верховному лидеру Пашинян отметил:
*"От всего сердца поздравляю Вас и братский народ Ирана с иранским Новым годом – праздником Навруз. Этот любимый народом праздник, основанный на многовековых культурных традициях, символизирует обновление и возрождение.
Исторически сложившиеся крепкие дружеские отношения между нашими странами и народами продолжают оставаться основой, на которой развивается и день ото дня расширяется взаимовыгодное сотрудничество между Республикой Армения и Исламской Республикой Иран.
Пусть этот праздник принесет Вам крепкое здоровье и успехи, а братскому народу Ирана – процветание и новые достижения."*
В своем послании президенту Ирана Пашинян написал:
*"От всего сердца поздравляю Вас и братский народ Ирана с праздником Навруз.
Пусть этот праздник, символизирующий весеннее обновление, принесет новые успехи и достижения иранскому народу, а тесные добрососедские отношения между Арменией и Ираном продолжают неуклонно развиваться на благо наших государств и во имя мира и процветания всего региона.
Дружеские отношения с Исламской Республикой Иран имеют для нас особое значение, и мы готовы расширять и укреплять сотрудничество во всех сферах.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а братскому народу Ирана – мира и благополучия."*
В рамках предноврузских мероприятий в Тегеране одна из главных достопримечательностей города – башня Азади – была подсвечена цветами государственных флагов различных стран, включая флаг Армении.