Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանը շարունակում է առաջ մղել խաղաղության օրակարգը։
«Խաղաղության պայմանագրի բոլոր հոդվածները համաձայնեցված են, և Հայաստանը, ՀՀ վարչապետի գլխավորությամբ, հայտարարում է, որ պատրաստ է իր ստորագրությունը դնել այդ պայմանագրի տակ, պատրաստ է տեխնիկական քննարկումներ սկսել օրվա, ժամի և մնացած հարցերը հստակեցնելու մասով»,- ասել է Գրիգորյանը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Խոսելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերման հարցի մասին՝ Գրիգորյանը նշել է, որ դա քննարկվելու է սահմանազատման գործընթացի շրջանակում։
Մինչդեռ արդեն հինգ օր է, ինչ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է տարածել ապատեղեկատվություն՝ պնդելով, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարի ռեժիմը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմը առաջարկել է ստեղծել Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ՝ հրադադարի խախտման դեպքերի և/կամ դրանց վերաբերյալ տեղեկությունների հետաքննության համար։ Սակայն առայժմ պաշտոնական Բաքուն որևէ արձագանք չի տվել այս առաջարկին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին առաջարկել է սկսել խորհրդակցություններ՝ խաղաղության համաձայնագրի արդեն համաձայնեցված տարբերակի ստորագրման գործընթացի շուրջ։

Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян на брифинге заявил, что страна продолжает продвигать мирную повестку.
«Все статьи мирного договора согласованы, и Армения во главе с премьер-министром заявляет о готовности поставить свою подпись под этим соглашением. Мы готовы начать технические обсуждения по уточнению даты, времени и других деталей», — сказал Григорян, сообщает 1lurer.am .
Говоря о выводе азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении, Григорян отметил, что этот вопрос будет обсуждаться в рамках процесса делимитации границы.
Тем временем уже пять дней Министерство обороны Азербайджана продолжает распространять дезинформацию, утверждая, что армянская сторона нарушает режим прекращения огня.
Аппарат премьер-министра Армении предложил создать совместный армяно-азербайджанский механизм для расследования случаев нарушения перемирия или распространения информации о таких случаях. Однако официально Баку пока никак не отреагировал на это предложение.
Премьер-министр Никол Пашинян также предложил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву начать консультации по подписанию уже согласованного варианта мирного соглашения.