Գյումրիում ընտրություններից առաջ քաղաքապետի ընդդիմադիր թեկնածու Ռուբեն Մխիթարյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե՝ հարցաքննության։
Մխիթարյանի հրապարակած տեսանյութում երևում է, որ քննիչը նրան տեղեկացրել է հրավիրվելու մասին՝ կապված 2024 թվականի մայիսին պարեկային ծառայության կողմից կազմված ակտի հետ, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ըստ քննիչի՝ ակտը վերաբերում է այն հանգամանքին, որ Մխիթարյանը, իբրև թե, ավտոմեքենա է վարել առանց վարորդական իրավունքի։ Սակայն Մխիթարյանը նշել է, որ նման դեպք չի հիշում, քանի որ իր վարորդական իրավունքը մշտապես իր մոտ է եղել և որևէ նման խախտում չի կատարել։
Նա նաև նշել է, որ տեղյակ չէ, թե կոնկրետ ինչ ակտի մասին է խոսքը։
Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում քաղաքապետի թեկնածու առաջադրված Մարտուն Գրիգորյանը ընտրողների հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ քաղաքում կարծես 37 թիվը լինի, վախի մթնոլորտ է, տոտալ վերահսկողություն։ Նա նշել է, որ մարդկանց, որոնք աշխատանքով օրվա հացն են վաստակում, վախեցնում են։

Рубен Мхитарян, оппозиционный кандидат на пост мэра Гюмри, был вызван в Следственный комитет для допроса.
В видео, опубликованном Мхитаряном, следователь сообщил ему о вызове, связанном с протоколом, составленным патрульной службой в мае 2024 года, сообщает «Пастинфо».
По словам следователя, протокол касается того, что Мхитарян якобы управлял автомобилем без водительского удостоверения. Однако Мхитарян отметил, что не помнит такого случая, так как его водительское удостоверение всегда было при нем, и он не совершал подобных нарушений.
Он также отметил, что не знает, о каком именно протоколе идет речь.
На встрече с избирателями кандидат в мэры на внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри Мартун Григорян заявил, что в городе как будто 1937 год, царит атмосфера страха и тотального контроля. Он отметил, что людей, которые зарабатывают на жизнь своим трудом, запугивают.