Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը ճեպազրույցի ժամանակ ասել է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը պատրաստ է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը և սկսել տեխնիկական քննարկումներ՝ դրա ստորագրման օրվա, ժամի և այլ մանրամասների հստակեցման համար։
Նա վստահեցրել է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է պաշտպանել երկրի տարածքը ցանկացած հարձակման դեպքում, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Բնականաբար ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Հայաստանը պաշտպանելու է, այդտեղ որևէ վտանգ չկա։ Եթե հարձակվեն՝ պաշտպանելու են ՀՀ տարածքը»,- նշել է Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը չկրակելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցված է և սպասում է ստորագրման։ Իմ հանձնարարականը ՀՀ ՊՆ-ին հստակ է։ Հրադադարի ռեժիմի ոչ մի խախտում չանել։ Հայաստանը գնում է խաղաղության և ոչ թե պատերազմի»։
Անդրադառնալով խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ընթացքին՝ նա հավելել է, որ դրա ստորագրման օրվա և վայրի վերաբերյալ որոշումը դեռ չի ընդունվել, սակայն երբ այդ հարցը հստակեցվի, պայմանագրի տեքստը նույնպես կհրապարակվի։

Армен Григорян, секретарь Совета безопасности Армении, заявил на брифинге, что армянское руководство готово подписать мирное соглашение и приступить к техническим обсуждениям для уточнения даты, времени и других деталей его подписания.
Он заверил, что Министерство обороны готово защищать территорию страны от любой атаки, сообщает Panorama.am .
«Естественно, Министерство обороны будет защищать Армению; в этом нет никакой угрозы. Если на нас нападут, они будут защищать территорию Республики Армения», — заявил Григорян, также комментируя указание премьер-министра Никола Пашиняна избегать нарушений режима прекращения огня.
Ранее Пашинян написал на своей странице в Facebook: «Проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном согласован и ожидает подписания. Мое указание Министерству обороны ясно: не нарушать режим прекращения огня. Армения стремится к миру, а не к войне».
Говоря о процессе подписания мирного соглашения, Григорян добавил, что решение о дате и месте пока не принято. Однако, как только эти детали будут уточнены, текст соглашения также будет опубликован.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана несколько раз в день распространяет дезинформацию об якобы обстрелах со стороны Армении. Министерство обороны Армении последовательно опровергает эти заявления. Миссия наблюдателей ЕС также опровергла дезинформацию Баку.