20 Մարտ 2025 - 14:32 AMT
Երջանկության համաշխարհային զեկույցի տվյալներով՝ Ֆինլանդիան ութերորդ տարին անընդմեջ ճանաչվել է աշխարհի ամենաերջանիկ երկիրը։
2024 թվականի զեկույցում լավագույն երեք հորիզոնականները կրկին զբաղեցնում են սկանդինավյան երկրները. երկրորդ տեղում Դանիան է, իսկ երրորդը՝ Իսլանդիան, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ամենաերջանիկ երկրների առաջին տասնյակում ընդգրկվել են նաև Շվեդիան, Նիդերլանդները, Կոստա Ռիկան, Նորվեգիան, Իսրայելը, Լյուքսեմբուրգը և Մեքսիկան։ ԱՄՆ-ն 24-րդ տեղում է, Ռուսաստանը՝ 72-րդ, իսկ Ուկրաինան՝ 105-րդ։ Բելառուսի վերաբերյալ տվյալներ զեկույցում չկան։
Հայաստանը զբաղեցնում է 87-րդ հորիզոնականը՝ դառնալով ամենաերջանիկ երկիրը հարևանների շրջանում։ Վրաստանը 91-րդ տեղում է, Ադրբեջանը՝ 106-րդ, Թուրքիան 94-րդն է, իսկ Իրանը՝ 99-րդ։
Ամենադժբախտ երկիրն Աֆղանստանն է, որը զբաղեցնում է վերջին հորիզոնականը։ Աութսայդերների թվում են նաև Սիերա Լեոնեն, Լիբանանը, Մալավին, Զիմբաբվեն, Բոտսվանան, Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը և Եմենը։
Զեկույցը կազմելիս հաշվի են առնվել վեց հիմնական գործոններ՝ սոցիալական աջակցություն, եկամուտ, առողջություն, ազատություն, առատաձեռնություն և կոռուպցիայի բացակայություն։ Այն հրապարակվում է ամեն տարի՝ Երջանկության միջազգային օրվա՝ մարտի 20-ի կապակցությամբ։

20 Март 2025 - 15:05 AMT
Согласно Всемирному докладу о счастье за 2024 год, Финляндия признана самой счастливой страной мира восьмой год подряд.
Как и в предыдущие годы, первые три места в рейтинге занимают скандинавские страны: второе место у Дании, а третье — у Исландии, сообщает Sputnik Армения.
В десятку самых счастливых стран также вошли Швеция, Нидерланды, Коста-Рика, Норвегия, Израиль, Люксембург и Мексика. США заняли 24-е место, Россия — 72-е, Украина — 105-е. Данных о Беларуси в отчете нет.
Армения расположилась на 87-й строчке, став самой счастливой страной среди соседей. Грузия заняла 91-е место, Азербайджан — 106-е, Турция — 94-е, а Иран — 99-е.
Афганистан остается самой несчастной страной, замыкая рейтинг. В числе аутсайдеров также оказались Сьерра-Леоне, Ливан, Малави, Зимбабве, Ботсвана, Демократическая Республика Конго и Йемен.
При составлении доклада учитывались шесть ключевых факторов: социальная поддержка, доход, здоровье, свобода, щедрость и отсутствие коррупции. Документ публикуется ежегодно 20 марта — в Международный день счастья.