ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Ստրասբուրգում ընթացող «Ժողովրդավարության պաշտպանություն» խորագրով խորհրդարանների նախագահների համաժողովում ունեցած ելույթում շեշտել է ժողովրդավարական արժեքների կարևորությունը, անդրադարձել է Բաքվում պահվող հայերի գերիների վիճակին և խոսել Ադրբեջանի կողմից տարածվող ապատեղեկատվության մասին։
Նա ասել է, որ Ադրբեջանում հայ ռազմագերիները և քաղաքացիական անձինք ենթարկված են երկարատև կալանքի, անմարդկային վերաբերմունքի և շինծու դատավարությունների՝ հավելելով, որ գերիների անհապաղ ազատ արձակումն առաջնահերթ խնդիր է:
«Բացի այդ, ես մտահոգված եմ Ադրբեջանի վերջին կեղծ հայտարարություններով՝ Հայաստանի՝ իբրև ռազմական գործողությունների մասին, որոնք լարում են իրավիճակը սահմանին: Այս համատեքստում մենք ընդգծում ենք վստահության ամրապնդման միջոցների կարևորությունը, ինչպիսիք են ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը և սպառազինության վերահսկման մեխանիզմները: Լուծում պահանջող հարցերի մեծ մասը կա՛մ արդեն ներառված է համաձայնագրում, կա՛մ կարգավորվում է դրա շրջանակում նախատեսված աշխատանքային խմբի միջոցով»,–ասել է նա։
Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ համաձայնեցնել պայմանագրի ստորագրման ժամկետներն ու վայրը: Հույս ունենք, որ Ադրբեջանը կիսում է մեր ցանկությունը՝ թևակոխելու նոր դարաշրջան:
«Ես հանդես եմ գալիս ոչ միայն որպես Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ, այլև որպես ժողովրդավարության ուժին խորապես հավատացող մեկը: Մեր օրերի խելահեղությունը պետք է դիտարկվի բացարձակ հստակությամբ՝ փոթորիկը չի մոտենում, այն արդեն այստեղ է: Քաոսը թաքնված է երկդիմի հռետորաբանության մշուշում: Փաստը կեղծիք է, դաշնակիցը՝ թշնամի, զոհը՝ ագրեսոր, ճշմարտությունը՝ խաբկանք, անմեղը՝ մեղավոր:
Այնքան թանկ բաներ են վերածվել մոխրի: Լիբերալիզմի հենասյուները ճեղքվում են, իսկ ազատության սրբազան կրակը մարում է: Ժողովրդավարությունը վտանգված է: Այս մղձավանջն այն չէ, որից մենք կարող ենք հրաշքով արթնանալ: Եվրոպան՝ որպես լուսավորչության օրրան, պետք է կրկին ոտքի կանգնի՝ պաշտպանելու ազատությունը: Արարելու հաստատակամությունը պետք է հակազդի կործանման մոլուցքին: Միայն միասնական և անզիջում ջանքերի շնորհիվ կարող է ծաղկել ժողովրդավարության փխրուն ծաղիկը:
Հայաստանը, իր հերթին, շարունակում է հավատարիմ մնալ ժողովրդավարացման ուղուն: 2018 թվականի թավշյա հեղափոխությունը շրջադարձային կետ էր մեր պատմության մեջ: Այն Հայաստանին ուղղեց դեպի թափանցիկ ընտրությունների, անկախ ինստիտուտների և կոռուպցիայից զերծ կառավարության ճանապարհը: Մեր նպատակը հստակ է՝ կառուցել բաց և հաշվետու համակարգ, որտեղ յուրաքանչյուր քաղաքացի իրեն հզոր և ապահով կզգա:
Այս նպատակին հասնելու համար մենք նախաձեռնել ենք հավակնոտ բարեփոխումներ՝ Եվրոպայի խորհրդի աջակցությամբ: Եվրոպայի խորհրդի գործողությունների ծրագիրը Հայաստանի համար կարևոր գործիք է՝ ամրապնդելու հասարակության վստահությունը մեր հաստատությունների նկատմամբ և համապատասխանեցնելու դրանք եվրոպական չափանիշներին: Դատական անկախությունը, մամուլի ազատությունը և կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակում են մնալ մեր օրակարգի առանցքում:
Այս համատեքստում մենք առանձնահատուկ կարևորում ենք Եվրոպայի խորհրդի բարձր գնահատականները՝ կայուն ժողովրդավարության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի արձանագրած առաջընթացի վերաբերյալ»,–ասել է Սիմոնյանը։

Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в своём выступлении на проходящей в Страсбурге конференции спикеров парламентов под девизом «Защита демократии» подчеркнул значимость демократических ценностей, рассказал о положении армянских пленных в Баку и выразил обеспокоенность распространением дезинформации со стороны Азербайджана.
Он заявил, что армянские военнопленные и гражданские лица в Азербайджане подвергаются длительному заключению, бесчеловечному обращению и фиктивным судебным процессам, подчеркнув, что их немедленное освобождение является приоритетной задачей.
«Кроме того, я обеспокоен последними ложными заявлениями Азербайджана о якобы боевых действиях со стороны Армении, которые лишь обостряют ситуацию на границе. В этом контексте мы подчёркиваем важность мер по укреплению доверия, таких как гражданская миссия ЕС и механизмы контроля над вооружениями. Большинство вопросов, требующих решения, либо уже включены в соглашение, либо регулируются в рамках предусмотренной им рабочей группы», — отметил он.
Симонян сообщил, что Армения готова согласовать с Азербайджаном сроки и место подписания мирного договора. Он выразил надежду, что Азербайджан разделяет стремление Армении вступить в новую эпоху.
«Я выступаю не только как представитель Республики Армения, но и как человек, глубоко верящий в силу демократии. Безумие нашего времени требует предельной ясности — буря уже здесь, а не на горизонте. Хаос скрывается в тумане двуличной риторики. Факт становится ложью, союзник — врагом, жертва — агрессором, истина — обманом, а невиновный — виновным.
Многие ценные вещи уже обращены в прах. Опоры либерализма трещат, священное пламя свободы гаснет. Демократия под угрозой. Это не кошмар, из которого можно проснуться чудом. Европа, как колыбель просвещения, должна вновь встать на защиту свободы. Решимость к действию должна противостоять стремлению к разрушению. Только объединёнными и непоколебимыми усилиями может расцвести хрупкий цветок демократии.
Армения, в свою очередь, остаётся приверженной пути демократизации. Бархатная революция 2018 года стала поворотной точкой в истории страны, направив Армению на путь прозрачных выборов, независимых институтов и свободного от коррупции управления. Наша цель ясна — построить открытую и подотчётную систему, в которой каждый гражданин будет чувствовать себя сильным и защищённым.
Для достижения этой цели мы инициировали амбициозные реформы при поддержке Совета Европы. План действий Совета Европы для Армении является важным инструментом укрепления доверия общества к нашим институтам и приведения их в соответствие с европейскими стандартами. Независимость судебной системы, свобода прессы и борьба с коррупцией остаются в центре нашей повестки.
В этом контексте мы придаём особое значение высокой оценке Совета Европы достигнутого Арменией прогресса на пути к устойчивой демократии», — заключил Симонян.
С 16 марта Минобороны Азербайджана ежедневно распространяет дезинформацию о якобы открытом огне со стороны Армении. Министерство обороны Армении систематически опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.