21 Մարտ 2025 - 11:52 AMT
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հարց է ուղղել պաշտպանության նախարարությանը, թե արդյոք ադրբեջանական կողմը գիշերը Սոթքի ուղղությամբ կրակ է բացել հայկական դիրքերի վրա։
«Այս գիշեր Սոթքի հատվածում ադրբեջանական կողմը մեզ վրա կրակե՞լ է, թե՞ ոչ։ Համացանցում տեղեկություններ են տարածվում, որ ադրբեջանական կողմն այս գիշեր ինտենսիվ կրակել է Սոթքի ուղղությամբ։
Իսկ ՀՀ ՊՆ–ն հորդորում է զերծ մնալ բանակին և սահմանային իրադրությանն առնչվող ոչ ստույգ, սխալ ու մտացածին տեղեկություններ հրապարակելուց և հետևել ՊՆ պաշտոնական լրահոսին։
Շատ լավ, էլի հետևենք պաշտոնական տեղեկատվությանը։ Բայց դուք ուղղակի պարտավոր եք պատասխանել ընդամենը մեկ պարզ հարցի. այս գիշեր Սոթքի հատվածում ադրբեջանական կողմը մեզ վրա կրակե՞լ է, թե՞ ոչ»․–գրել է նա։
Մարուքյանը հավելել է, որ պետք չէ մանիպուլացնել «հրադադարի ինտենսիվ, էական խախտման դեպքում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանդես է գալիս պաշտոնական հաղորդագրություններով» ձևակերպմամբ։
«Ի՞նչ ենք ակնարկում։ Կրակել են, բայց ոչ ինտենսի՞վ։ Հրադադարը խախտել են, բայց ոչ էականորե՞ն։
Եթե մտավախություն ունեք, որ այս հարցերին անկեղծ պատասխանելու դեպքում կփլուզվի «խաղաղության» մասին առասպելը, և մեր հայրենակիցները վերջապես կտեսնեն «միջազգային ողջույնների» իրական քաշն ու ազդեցությունը՝ այդպես էլ ասեք»,–գրել է Մարուքյանը։

21 Март 2025 - 12:09 AMT
Лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян на своей странице в Facebook обратился к Министерству обороны Армении с вопросом: действительно ли в ночь накануне азербайджанская сторона открыла огонь по армянским позициям в направлении Сотка.
«Этой ночью в районе Сотка азербайджанская сторона открыла по нам огонь или нет? В интернете распространяется информация, что ночью по направлению Сотка велся интенсивный огонь со стороны Азербайджана», — написал Марукян.
Минобороны Армении, в свою очередь, призвало воздержаться от публикации неточных, ложных и вымышленных сведений о ситуации в армии и на границе, рекомендуя руководствоваться исключительно официальными источниками.
Марукян ответил: «Хорошо, будем следовать официальной информации. Но вы просто обязаны ответить на один простой вопрос: этой ночью в районе Сотка азербайджанская сторона открыла по нам огонь или нет?»
Он также отметил, что не следует манипулировать формулировкой «в случае интенсивных и существенных нарушений режима прекращения огня Минобороны выступает с официальным заявлением».
«Что этим намекается? Что стреляли, но не интенсивно? Нарушили перемирие, но несущественно?»
Марукян подчеркнул, что если опасения по поводу прямого ответа связаны с тем, что это разрушит миф о «мире» и откроет глаза гражданам на реальную суть «международных приветствий», то это стоит прямо озвучить.
С 16 марта Минобороны Азербайджана несколько раз в день распространяет дезинформацию о якобы обстрелах с армянской стороны. Министерство обороны Армении последовательно опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.