22 Մարտ 2025 - 07:16 AMT
«Միասին» հասարակական-քաղաքական շարժումը արցախցիների սոցիալական պաշտպանության ծրագիր է առաջարկում։ Մարտի 21–ին Երևանի Ազատության հրապարակում շարժման հրավիրած հանրահավաքում այն ներկայացրել է ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը։
Նախաձեռնության հեղինակներն առաջարկել են ստեղծել սոցիալական պաշտպանության հիմնադրամ, որը կծառայի որպես կենտրոնացված միջոցների կառավարման հարթակ՝ ուղղված Արցախից տեղահանված քաղաքացիների աջակցությանը։ Մուտք գործող բոլոր միջոցները, ըստ նախագծի, պետք է ուղղվեն երկու հիմնական ուղղությամբ՝ պարենային և բնակարանային ապահովություն, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Բագրատյանն իր ելույթում առաջարկել է նաև, որ ԼՂ նախկին պետական հիմնարկների աշխատակիցներին վճարվի իրենց 2023 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ ստացած աշխատավարձի 50 տոկոսը։ Բացի այդ, նրանք պետք է ստանան ընտանեկան նպաստներ և հնարավորություն ունենան օգտվելու անտոկոս հիփոթեքային վարկերից՝ սեփական տուն ձեռք բերելու նպատակով։
Նախագիծը ներառում է նաև այն դրույթը, որ բոլոր նախկին արցախցի թոշակառուները շարունակեն ստանալ թոշակներ, իսկ յուրաքանչյուր տեղահանված քաղաքացի ստանա ամսական 55,000 դրամ սննդի կարիքների համար։ Այն ընտանիքները, որոնք ցանկանում են իրենց համար նոր բնակարան կառուցել, ըստ առաջարկի, պետք է ստանան երկարաժամկետ անտոկոս վարկեր՝ այդ նպատակով։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 քաղաքացի։

Общественно-политическое движение «Вместе» выступило с предложением создать фонд социальной защиты для поддержки арцахцев. Инициативу представил бывший премьер-министр Армении Грант Багратян 21 марта на митинге, организованном движением на площади Свободы в Ереване.
Как сообщает «Спутник Армения», фонд станет централизованной платформой для управления средствами, предназначенными для помощи гражданам, вынужденно покинувшим Арцах. Все поступающие ресурсы, согласно проекту, будут направлены по двум основным направлениям — обеспечение продовольствием и жильем.
Багратян в своем выступлении предложил выплачивать бывшим сотрудникам государственных учреждений Нагорного Карабаха 50 % их заработной платы по состоянию на 1 октября 2023 года. Также им должны быть предоставлены семейные пособия и возможность получить беспроцентные ипотечные кредиты для приобретения жилья.
Проект также предусматривает сохранение пенсионных выплат для всех бывших арцахских пенсионеров. Каждый переселенец должен получать 55 000 драмов в месяц на питание. Семьям, желающим построить новое жилье, предлагается предоставить долгосрочные беспроцентные кредиты.
По данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, в сентябре 2023 года из Арцаха были вынужденно переселены 115 365 человек.