22 Մարտ 2025 - 07:44 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն ընդգծել է, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված եռակողմ համաձայնագրերի ամբողջ փաթեթը շարունակում է արդիական մնալ։
Նա այդպես է մեկնաբանել ՌԴ ԱԳՆ հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևի հնարավոր այցը տարածաշրջան, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ Իգոր Խովաևը պատրաստակամություն է հայտնել կրկին այցելել տարածաշրջան՝ շարունակելու խորհրդակցությունները կողմերի հետ՝ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։
«Իգոր Խովաևը բազմիցս եղել է տարածաշրջանում, բավականին ակտիվ աշխատել է այդ ուղղության վրա: Մի շարք եռակողմ պայմանավորվածություններ կան, որոնք, մեր կարծիքով, արդիական են մնում», – ասել է Կոպիրկինը:
Դեսպանի խոսքով, Մարիա Զախարովայի հայտարարությունները լիովին ներկայացնում են Ռուսաստանի կայուն և հետևողական դիրքորոշումը։ Մոսկվան միշտ հայտարարել է պատրաստակամության մասին՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ամուր և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը այն չափով ու ձևով, ինչն ակնկալում են կողմերը։
Անդրադառնալով ԱՄՆ զինտեխնիկայի՝ Հայաստան ժամանակավոր տեղափոխման մասին տեղեկատվությանը՝ Կոպիրկինը նշել է, որ մամուլի հաղորդումների համաձայն, այն նախատեսված է ուսումնական նպատակների համար։ Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է Ռուսաստանի մտահոգությունը՝ կապված արտաքին ուժերի՝ տարածաշրջան առճակատման սխեմաներ ներմուծելու փորձերի հետ, ինչը, ըստ նրա, չի նպաստում խաղաղությանն ու կայունությանը։
«Եթե դա տեղի է ունենում, ապա դա, իհարկե, մտահոգիչ պահ է, գործոն, որը հազիվ թե ծառայում է Հարավային Կովկասում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը», – ասել է Կոպիրկինը։
ՌԴ դիրքորոշմամբ՝ տարածաշրջանային հարցերի լավագույն լուծումը հնարավոր է ապահովել հենց տարածաշրջանի երկրների կողմից՝ առանց արտաքին միջամտությունների։
Մարիա Զախարովան հայտնել էր, թե Մոսկվան պաշտոնապես դիմել է Երևանին՝ լրացուցիչ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով ԱՄՆ զինտեխնիկայի Հայաստան տեղափոխման վերաբերյալ։

22 Март 2025 - 08:13 AMT
Посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин подчеркнул, что весь пакет трехсторонних соглашений, подписанных между Арменией, Россией и Азербайджаном, остаётся актуальным.
Так он прокомментировал возможный визит специального представителя МИД России Игоря Ховаева в регион, сообщает «Спутник Армения».
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова сообщила, что Игорь Ховаев выразил готовность вновь посетить регион с целью продолжения консультаций по нормализации отношений между сторонами.
«Игорь Ховаев неоднократно бывал в регионе, довольно активно работал в этом направлении. Существует ряд трехсторонних договорённостей, которые, на наш взгляд, сохраняют актуальность», — заявил Копыркин.
По словам посла, заявления Марии Захаровой полностью отражают устойчивую и последовательную позицию России. Москва всегда заявляла о своей готовности поддержать достижение прочного и долгосрочного мира между Арменией и Азербайджаном в той мере и форме, которые ожидают стороны.
Комментируя сообщения о временной переброске американской военной техники в Армению, Копыркин отметил, что, согласно сообщениям прессы, техника предназначена для учебных целей. Вместе с тем он выразил обеспокоенность попытками внешних сил внедрить в регион схемы конфронтации, что, по его мнению, не способствует укреплению мира и стабильности.
«Если это действительно происходит, то это, безусловно, вызывает обеспокоенность и вряд ли способствует укреплению стабильности и безопасности на Южном Кавказе», — отметил Копыркин.
Согласно позиции Москвы, наилучшее решение региональных вопросов возможно силами самих стран региона, без внешнего вмешательства.
Мария Захарова ранее сообщала, что Москва официально обратилась к Еревану за дополнительными разъяснениями по вопросу переброски американской военной техники в Армению.