Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Սևանի նստավայրում մարտի 21–ին շարունակվել է Ազատ գյուղի զորամասի կացարանում զոհված 15 զինծառայողի մահվան գործով դատավարությունը։ Նիստի ժամանակ մեղադրյալներից Եղիշե Հակոբյանը առարկել է հրապարակային դատաքննությանը, ինչի արդյունքում դատարանը արգելել է տեսանկարահանումն ու ձայնագրումը։
Դատարանի նիստից հետո տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ, փաստաբան Նորիկ Նորիկյանը մանրամասներ է ներկայացրել քննության ընթացքից՝ նշելով, որ հարցաքննվել է դեպքի վայրում գործող հրշեջների խմբի հրամանատարը, հայտնում է Aravot.am-ը;
«Այդ անձի ցուցմունքով ևս մեկ անգամ պարզ դարձավ, որ դեպքի վայրը խախտվել է: Այդ խախտումն իրականացվել է ՀՀ օրենսդրության կոպտագույն խախտումներով: Քննչական խմբին հնարավորություն չի տրվել, որ հասնի ժամանակին ու իրականացնի անհետաձգելի քննչական միջոցառումներ: Դեռ պետք է պարզել՝ քննչական մարմինը դիտավորյա՞լ է ուշ եկել, թե՞ օբյեկտիվ պատճառներից ելնելով…. թե՛ հրշեջ ծառայության, թե՛ ռազմական ոստիկանության, թե՛ քննչական մարմինների, թե՛ զորամասի զինված ուժերի համապատասխան հրամանատարական կամ ստորաբաժանումների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից կոպտորեն խախտվել են իրենց իրավասությունների շրջանակում իրենց վրա դրված պարտականությունները: Ինչի արդյունքում խախտվել է դեպքի վայրը, ինչի արդյունքում չենք բացառում, որ ոչնչացվել են շատ կարևոր հետքեր, որոնք կարող էին լույս սփռել այս ողբերգության ամբողջական պատկերի վրա»,–ասել է նա։
Նորիկյանի խոսքով՝ դատական նիստի ընթացքում քննարկվել է նաև մեղադրյալներ Գոռ Ալեքյանի և Մառլեն Սարգսյանի խափանման միջոցի փոփոխության հարցը։ Դատարանը բավարարել է միջնորդությունը՝ կալանքը փոխարինելով տնային կալանքի։
Հունվարի 19-ին՝ ժամը 01:30-ի սահմաններում հրդեհ էր բռնկվել Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված ՀՀ ՊՆ N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում: Բռնկված հրդեհից 15 ժամկետային զինծառայող է զոհվել, 3 անձ հոսպիտալացվել է, որոնցից մեկը սպա է։
Դեպքին հաջորդել են պաշտոնանկություններ՝ այդ թվում պաշտոնից ազատվել է ԶՈւ հրդեհային անվտանգության վարչության ծառայության պետ Սարգիս Մազմանյանը, ինչպես նաև 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Ֆրունզի Գրիգորյանը։ Այս գործով կալանավորվել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի թիկունքի պետ-հրամանատարի թիկունքի և կոմունալ շահագործման ծառայության գծով տեղակալ Գոռ Ալեքյանը։

21 марта в Севанском отделении суда общей юрисдикции первой инстанции Гегаркуникской области продолжилось судебное разбирательство по делу о гибели 15 военнослужащих в результате пожара в казарме воинской части в селе Азат.
Во время заседания один из обвиняемых, Егище Акопян, выступил против публичного рассмотрения дела. В связи с этим суд запретил видеосъемку и аудиозапись.
После заседания представитель правопреемников погибших, адвокат Норик Норикян, сообщил подробности хода расследования, отметив, что был допрошен командир пожарной группы, прибывшей на место трагедии, передает «Aravot.am».
«Из его показаний вновь стало ясно, что место происшествия было нарушено. Это произошло с грубейшими нарушениями законодательства Армении. Следственная группа не получила возможности своевременно прибыть и провести неотложные следственные действия. Еще предстоит выяснить, была ли задержка со стороны следственных органов умышленной или обусловленной объективными причинами. Однако очевидны грубые нарушения со стороны пожарной службы, военной полиции, следственных органов и командования воинской части. В результате были допущены нарушения на месте происшествия, что не исключает уничтожения крайне важных улик, которые могли бы пролить свет на полную картину этой трагедии», — заявил он.
По словам Норикяна, на заседании также рассматривался вопрос об изменении меры пресечения для обвиняемых Гора Алекяна и Марлена Саргсяна. Суд удовлетворил ходатайство и заменил арест на домашний арест.
19 января около 01:30 в казарме инженерно-саперной роты воинской части Министерства обороны Армении, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области, произошел пожар. Погибли 15 срочников, трое человек, включая одного офицера, были госпитализированы.
После инцидента последовали увольнения, в том числе был освобожден от должности начальник службы пожарной безопасности ВС Армении Саркис Мазманян и командир 2-го армейского корпуса, полковник Ваграм Фрунзи Григорян. По делу арестован заместитель начальника тыла и коммунального обслуживания воинской части Гора Алекян.