24 Մարտ 2025 - 09:26 AMT
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ, չնայած տասնամյակների հակամարտությանը, տարածաշրջանում ստեղծվել է իրական հնարավորություն՝ վերջ դնելու թշնամանքին և հաստատելու կայուն խաղաղություն, սակայն, Բաքուն նոր արհեստական պայմաններ է առաջ քաշում։ Միրզոյանն այդ մասին ասել է Բրազիլիա պաշտոնական այցի շրջանակում տեղի ամենամեծ և ազդեցիկ օրաթերթերից մեկին՝ Folha-ին տված հարցազրույցում։
«Հայաստանում մենք տեսնում ենք այս հնարավորությունը և լիովին հավատարիմ ենք խաղաղության այս օրակարգին։ Վերջապես, մեր ադրբեջանցի գործընկերների հետ համատեղ կարողացանք վերջնականացնել պայմանագրի նախագիծը։
Այս խաղաղության պայմանագիրը սահմանում է մի շարք կարևոր դրույթներ, որոնք, եթե ստորագրվեն, վավերացվեն և կյանքի կոչվեն, կարող են դառնալ ամուր հիմք հետագա քայլերի համար։ Ես հիմնականում խոսում եմ տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին. մենք ճանաչում ենք այդ ամբողջականությունը` Խորհրդային Միության փլուզման պահին (1991 թ.) մեր երկրների միջև գոյություն ունեցած սահմանների հիման վրա։ Սա կենսական նշանակություն ունի։ Մենք նաև պարտավորվում ենք ձեռնպահ մնալ ուժի կիրառումից և միմյանց ներքին գործերին միջամտելուց, ինչպես նաև այլ պայմանավորվածություններ։
Մենք պատրաստ ենք անմիջապես սկսել խորհրդակցություններ ստորագրման վայրի և ամսաթվի վերաբերյալ։
Սակայն, ցավոք, տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը խաղաղության օրակարգ է բերում տարբեր նոր, ես կասեի արհեստական, նախապայմաններ, ինչը բարդացնում է պայմանագրի ստորագրումը և, այսպես ասած, ինստիտուցիոնալացված խաղաղության հաստատումը։
Մենք գրեթե հասել ենք նպատակին. մեզ անհրաժեշտ է ընդամենը մի փոքր ավելի քաղաքական կամք՝ ուժեղ քաղաքական կամք, հանդիպելու և ստորագրելու պայմանագիրը»,–ասել է նա։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը հանդես է եկել տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման առաջարկով՝ հատկապես վերագործարկելով խորհրդային տարիներին գործած երկաթուղին, ինչպես նաև առաջարկել է զենքի վերահսկման և վերահսկողական մեխանիզմ ստեղծել՝ արձագանքելով Ադրբեջանի բարձրացրած մտահոգություններին։
«Մենք պատրաստ ենք պայմանագրի անհապաղ ստորագրմանը։ Սակայն այն, ինչ լսում ենք Ադրբեջանից, տպավորություն չի ստեղծում, որ նրանք պատրաստ են: Ցավոք, ինչպես ասացի, նրանք շարունակում են նոր նախապայմաններ ներկայացնել», – հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
Մարտի 13-ին պաշտոնական Երևանը և Բաքուն հայտնել են, որ խաղաղության պայմանագրի նախագիծը վերջնական համաձայնեցված է, և բանակցային փուլն ավարտված է։ Չնայած այս հայտարարությանը, Ադրբեջանի արտգործնախարարը շեշտել է, որ հետագա փուլում Հայաստանը պետք է վերացնի Սահմանադրությունում առկա տարածքային նկրտումներն Ադրբեջանի նկատմամբ, ինչպես նաև արձանագրի Մինսկի խմբի և դրա մնացորդների լուծարումը։

24 Март 2025 - 11:05 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян подчеркнул, что, несмотря на многолетний конфликт, в регионе появилась реальная возможность положить конец вражде и установить устойчивый мир. Однако, как отметил он в интервью одной из самых влиятельных бразильских газет Folha в рамках официального визита в Бразилию, «Баку выдвигает новые искусственные условия».
«В Армении мы видим эту возможность и полностью привержены мирной повестке. Вместе с нашими азербайджанскими партнерами нам удалось финализировать проект соглашения.
Этот мирный договор содержит ряд ключевых положений, которые, если они будут подписаны, ратифицированы и реализованы, могут стать прочной основой для дальнейших шагов. В первую очередь речь идет о взаимном признании территориальной целостности. Мы признаем эту целостность на основе границ, существовавших между нашими странами на момент распада Советского Союза в 1991 году. Это имеет жизненно важное значение. Мы также обязуемся воздерживаться от применения силы и невмешательства во внутренние дела друг друга, а также выполнять другие договоренности.
Мы готовы немедленно приступить к консультациям по поводу места и даты подписания.
К сожалению, мы видим, что Азербайджан выдвигает различные новые, я бы сказал искусственные, предварительные условия, что усложняет подписание соглашения и, так сказать, институционализацию мира.
Мы практически достигли цели. Нам нужно лишь немного больше политической воли — сильной политической воли — для того, чтобы встретиться и подписать соглашение», — отметил он.
Мирзоян напомнил, что Армения выступила с предложением разблокировать транспортные маршруты, в частности, восстановить железную дорогу, действовавшую в советские годы, а также предложила создать механизм контроля над вооружениями, чтобы ответить на озабоченности Азербайджана.
«Мы готовы к немедленному подписанию соглашения. Но то, что мы слышим от Азербайджана, не создаёт впечатления, что они готовы. К сожалению, как я уже сказал, они продолжают выдвигать новые предварительные условия», — заявил министр иностранных дел Армении.
13 марта официальные Ереван и Баку объявили, что проект мирного соглашения окончательно согласован, и этап переговоров завершён. Несмотря на это заявление, министр иностранных дел Азербайджана подчеркнул, что на следующем этапе Армения должна устранить положения Конституции, содержащие территориальные претензии к Азербайджану, а также зафиксировать ликвидацию Минской группы ОБСЕ и её остатков.