Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցությունները շարունակում են ակտիվ ընթացք ունենալ։ Այդ մասին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նրա հիշեցմամբ՝ երկխոսությունն արդեն սկսվել է 2024 թվականի դեկտեմբերին, երբ ԵՄ պատվիրակությունը Երևան է ժամանել՝ նպատակ ունենալով վարել ինտենսիվ բանակցություններ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հաջորդ փուլը նախատեսվում է 2025 թվականի ապրիլի 7-11-ը, երբ կգա երկրորդ պատվիրակությունը։ Մենք բավականին լավ ենք պատրաստվել այս գործընթացին, տարբեր գերատեսչություններում մեր գործընկերները պատշաճ նախապատրաստված են։ Եվ անգամ եվրոպացի գործընկերները հաճելիորեն զարմացած են մեր պատրաստվածության մակարդակից»,–նշել է փոխնախարարը։
Հովհաննիսյանը ընդգծել է, որ թեև գործընթացը շարունակվում է ակտիվ տեմպերով, ներկայումս հնարավոր չէ հստակ նշել դրա ավարտի ժամկետը։
«Եվրամիության գործընկերները միշտ խուսափում են վերջնաժամկետներ նշել։ Այստեղ կարող ենք դիտարկել այլ երկրների փորձը, որտեղ նման գործընթացները տևել են 3-ից 6 տարի։ Բայց, կարծում եմ, Հայաստանի պարագայում այդ գործընթացը առավել արագ կանցնի, քան մի շարք այլ երկրների դեպքում։ Եվ այս հարցը մենք շարունակում ենք պահել մեր օրակարգում»,– եզրափակել է Հովհաննիսյանը։
Եվրամիության խորհուրդը 2024 թվականի հուլիսին որոշում է ընդունել սկսել երկխոսություն Հայաստանի հետ՝ ՀՀ քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցով։ Հայաստանն ու ԵՄ-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին միացյալ հայտարարությամբ ազդարարել են երկխոսության մեկնարկը։ Իսկ արդեն 2025-ի փետրվարին Հայաստան է ժամանել ԵՄ փորձագիտական առաքելությունը՝ գործընթացի շրջանակում։
Հովհաննիսյանը պատասխանել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի հնչեցրած հարցին, գրում է Sputnik Արմենիան։
Պատգամավորը հետաքրքրվել է՝ արդյոք վիզաների ազատականացման գործընթացում որոշակիություն կա ժամկետների առումով։
«Դուք արդեն 1 տարի կամ 1 տարուց ավելի բանակցում եք, ինչ-որ որոշակիություն կա՞, թե երբ է այդ հարցը լուծում ստանալու։ Թե՞ մենք ամեն տարի պիտի հավաքվենք այստեղ ու ասենք, որ մենք ինտենսիվ բանակցում ենք, և դա կարող է տևել 2, 3, 4, 5 տարի։ Դուք` որպես հայկական կողմի բանակցող, ի՞նչ խնդիր եք դրել ժամկետների առումով»,– ասել է Գևորգյանը։
Հովհաննիսյանը ընդգծել է, որ Եվրամիության հետ վիզաների դյուրացման համաձայնագրի թերի իրականացումն արդեն բազում դժգոհությունների պատճառ է դարձել։
«Բողոքները բազմաթիվ են և չեն նվազում։ Փորձեր արվում են, բանակցում ենք տարբեր երկրների հետ, հարցը մասամբ, կարծում ենք, որոշակիորեն բարելավվել է նոր հյուպատոսություններ բացելու արդյունքում։ Այնուամենայնիվ, իրավիճակը գոհացուցիչ համարել հնարավոր չէ»,– ասել է Հովհաննիսյանը։
Անդրադառնալով ժամկետներին՝ ԱԳ փոխնախարարը նշել է, որ ինքն էլ ցանկություն կունենար նշել հստակ ժամկետներ, սակայն ԵՄ կողմի պաշտոնյաներն այդ առումով նույն կերպ խուսափողական դիրքորոշում են ցուցաբերում։ Նկատի ունենալով այլ երկրների փորձը՝ այս գործընթացը սովորաբար տևում է 3-5 կամ 6 տարի։
ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովը հաստատել է որոշումը, որի համաձայն ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծը կներառվի ԱԺ առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգում՝ երկրորդ ընթերցման քննարկման համար։

Переговоры между Арменией и Европейским союзом по вопросу либерализации визового режима продолжаются активными темпами, заявил заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян на внеочередном заседании постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции.
Как напомнил Ованнисян, диалог стартовал в декабре 2024 года, когда делегация ЕС прибыла в Ереван для начала интенсивных переговоров, сообщает «Арменпресс».
«Следующий этап намечен на 7–11 апреля 2025 года, когда прибудет вторая делегация. Мы хорошо подготовились к процессу, наши коллеги в различных ведомствах обеспечили должный уровень готовности. Даже европейские партнёры были приятно удивлены нашим уровнем подготовки», — отметил замминистра.
По его словам, хотя переговоры ведутся активно, на данном этапе невозможно назвать точные сроки завершения процесса. «Партнёры из ЕС всегда избегают указания чётких сроков. Мы можем учитывать опыт других стран, где такие процессы занимали от трёх до шести лет. Однако, считаю, в случае Армении это может пройти быстрее, чем в ряде других государств. Мы продолжаем держать этот вопрос на повестке дня», — подчеркнул Ованнисян.
Совет Евросоюза в июле 2024 года принял решение начать диалог с Арменией по вопросам либерализации визового режима. Армения и ЕС официально объявили о запуске переговоров 9 сентября 2025 года, а в феврале 2025 года в страну прибыла экспертная миссия ЕС в рамках процесса.
Ованнисян отвечал на вопрос депутата фракции «Армения» Армена Геворгяна, сообщает «Спутник Армения».
Геворгян поинтересовался, существует ли какая-либо определённость в сроках визовой либерализации. «Вы уже год, а может, и больше ведёте переговоры. Есть ли понимание, когда этот вопрос будет решён? Или мы будем собираться каждый год и говорить, что переговоры идут интенсивно, и это может занять 2, 3, 4, 5 лет? Какие сроки вы, как армянская сторона, предложили?» — обратился он к замглавы МИД.
Ованнисян признал, что неполное выполнение соглашения с ЕС о визовом упрощении стало причиной многочисленных жалоб. «Жалоб действительно много, и их число не снижается. Мы ведём переговоры с различными странами, частично ситуация улучшилась благодаря открытию новых консульств. Тем не менее, назвать её удовлетворительной пока нельзя», — отметил он.
Что касается сроков, замминистра заявил, что сам хотел бы их озвучить, однако представители ЕС занимают по этому вопросу сдержанную позицию. По опыту других стран, такие процессы обычно занимают от 3 до 6 лет.
Постоянная комиссия НС по вопросам европейской интеграции одобрила решение включить проект закона о начале процесса присоединения Армении к ЕС в повестку четырёхдневного заседания парламента для рассмотрения во втором чтении.