24 Մարտ 2025 - 10:19 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում ասել է, որ Հայաստանը ներկայացրել է երկրորդ հայտը Եվրոպական խաղաղության գործիքից օգտվելու համար։
«Պաշտպանության ոլորտում շատ կոնկրետ ու շոշափելի ծրագիր է Եվրոպական խաղաղության գործիքը։ Մենք արդեն ներկայացրել ենք երկրորդ հայտը 2025 թվականի համար, և պաշտպանության նախարարության հետ բավականին ակտիվ աշխատանք է ընթանում»,– ընդգծել է ԱԳ փոխնախարարը։
Նա նշել է, որ Եվրամիությունը վերածվել է Հայաստանի համար ավելի ազդեցիկ գործընկերոջ՝ անվտանգության ոլորտում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հովհաննիսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը Եվրամիության հետ արդեն սկսել է քաղաքական ու անվտանգության ոլորտի երկխոսություն, որի շրջանակում արդեն երկու նիստ է կայացել։
«Մենք քննարկում ենք նոր ձևաչափեր, որտեղ պաշտպանական և անվտանգության հարցերի շուրջ պետք է սկսենք առավել ակտիվ աշխատանքներ։ Դրանով է պայմանավորված, որ քննարկվելիք գործընկերության նոր օրակարգում անվտանգությանն առաջին անգամ հատկացված է մեծ մաս, առանձին գլուխ կա դրա վերաբերյալ»,– նշել է նա։
Նա հավելել է, որ այս պահին Եվրամիության ներսում անվտանգության ոլորտի ամրապնդման վերաբերյալ օրակարգն ակտիվորեն քննարկվում է, ինչը Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ է բացել՝ այդ ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից։
Ավելի վաղ Հայաստանը Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից ստացել է 10 միլիոն եվրոյի աջակցություն՝ դաշտային մոդուլային ճամբարի կառուցման նպատակով, որը ներառելու է մեկ ամբուլատոր բժշկական կայան, ինչպես նաև անհրաժեշտ ծառայություններ ու կարողություններ։

Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян сообщил на внеочередном заседании Постоянной комиссии Национального собрания по вопросам европейской интеграции, что Армения направила вторую заявку на получение поддержки из Европейского механизма мира на 2025 год.
«Механизм мира ЕС — это очень конкретная и ощутимая инициатива в сфере обороны. Мы уже представили вторую заявку на 2025 год, и ведем активную работу с Министерством обороны», — подчеркнул замглавы МИД.
Он отметил, что Европейский союз стал для Армении более влиятельным партнером в области безопасности, сообщает «Арменпресс».
По словам Ованнисяна, Армения уже начала политический и безопасностный диалог с ЕС, в рамках которого прошло два заседания.
«Мы обсуждаем новые форматы, в которых намерены активизировать работу по вопросам обороны и безопасности. Именно этим объясняется то, что в новой повестке партнерства впервые большая часть будет посвящена безопасности — по ней выделена отдельная глава», — заявил он.
Он добавил, что в настоящий момент в рамках ЕС активно обсуждается повестка по укреплению внутренней безопасности, что открывает новые возможности для расширения сотрудничества с Арменией в этой области.
Ранее Армения получила от Европейского механизма мира помощь в размере 10 миллионов евро на строительство модульного полевого лагеря, включающего амбулаторный медицинский пункт и необходимые службы и мощности.