24 Մարտ 2025 - 12:18 AMT
ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը, պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի հարցին, թե արդյո՞ք ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծի հետ կապված որևէ պաշտոնական արձագանք կա ԵՄ գործադիր մարմիններից, ասել է, որ Բրյուսելում, ամենայն հավանականությամբ, սպասում են օրինագծի ընդունմանը երկրորդ ընթերցմամբ՝ համապատասխան արձագանքներ տալու համար։
«Պաշտոնական արձագանքը միայն Հայաստան- Եվրամիության խորհրդարանական համագործակցության կոմիտեի ընդունած փաստաթղթերում, որոշումներում էին։ Պաշտոնական դիրքորոշումը, ինչպես պաշտոնապես հայտնել են եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունից, սպասում են օրենքի ընդունմանը»,- ասել է Հովհաննիսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ի պատասխան, Արմեն Գևորգյանը նշել է. «Քանի որ ես գիտեմ ԵՄ աշխատանքի ոճը, աշխատելաձևը, ըստ էության, իրենք երբեք չեն սպասում երկրորդ, երրորդ ընթերցումներին, եթե կա քաղաքական որոշում, իրենք այդ քաղաքական որոշումն ի սկզբանե կամ ողջունում են, կամ ընդառաջում են, կամ դրական են արձագանքում, կամ չեն արձագանքում»։
ԵԺ եվրոինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի քվերակությամբ ԵՄ-ին ՀՀ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագիծն ընդգրկվել է լիագումար նիստերի օրակարգ, որը մեկնարկելու է մարտի 25-ին:
Օրինագիծը Ազգային ժողով է ներկայացվել «Եվրաքվե» քաղաքացիական նախաձեռնության միջոցով և արդեն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ՝ փետրվարի 12-ին։ Իշխող ուժի ներկայացուցիչների հավաստմամբ՝ օրինագծի ընդունումը չի նշանակում Եվրամիությանն անդամակցության վերաբերյալ հանրաքվեի անցկացում, այլ արտահայտում է քաղաքական որոշման կամքը։

Официальная реакция Европейского союза на возможное вступление Армении в ЕС ожидается только после того, как Национальное собрание примет соответствующий законопроект во втором чтении. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Паруйр Ованнисян на заседании постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции.
Отвечая на вопрос депутата от оппозиционной фракции «Армения» Армена Геворгяна о наличии каких-либо официальных откликов от структур ЕС, Ованнисян отметил, что «в Брюсселе, с большой вероятностью, ожидают принятия законопроекта во втором чтении, чтобы представить свою официальную позицию».
«Единственные официальные отклики были зафиксированы в документах и решениях Парламентского комитета по сотрудничеству Армения-ЕС. Как официально сообщили в Европейской службе внешнеполитической деятельности, они ждут принятия закона», — заявил Ованнисян, передаёт «Panorama.am».
В ответ Армен Геворгян отметил: «Поскольку я знаком с манерой и стилем работы ЕС, они, как правило, не ждут вторых или третьих чтений. Если есть политическое решение, они его либо сразу приветствуют, либо поддерживают, либо положительно реагируют, либо вообще не реагируют».
По итогам голосования комиссии, законопроект о запуске процесса вступления Армении в ЕС включён в повестку пленарных заседаний парламента, которые начнутся 25 марта.
Законопроект был представлен в парламент гражданской инициативой «Евровыбор» и уже принят в первом чтении 12 февраля. Представители правящей силы подчёркивают, что его принятие не означает проведения референдума по вопросу вступления в ЕС, а лишь выражает политическую волю.