Երևանի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարանում տեղի է ունեցել հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանի փախանման միջոցի հարցի քննությունը։ Դատարանը մերժել է այլ անձանց՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ներգրավման միջնորդությունը։
Էդգար Ղազարյանն ընդգծել է, որ վարույթը պետք է դադարեցվի, քանի որ այն հիմնված է ոչ իրավաչափ փաստաթղթի վրա։ Ըստ նրա՝ գործի մեկնակետը հանդիսացել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի ղեկավարի՝ գլխավոր դատախազին ուղղված անձնական նամակագրությունը, որը մեքենագիր ամսագրում չի գրանցվել, հայտնում է Panorama.am-ը։
Բացի այդ, Ղազարյանը հայտնել է, որ հանրային մեղադրող Հայկ Ավետյանն իր նկատմամբ ձևավորել է սուբյեկտիվ վերաբերմունք։
«Պարոն Ավետյանի կողմից մերժվել է մեր պաշտպանական թիմից պաշտպան Արսեն Բաբայանի՝ վարույթում այլ անձանց՝ Նիկոլ Փաշինյան, պատգամավոր Ալեն Սիմոնյան, Անդրանիկ Քոչարյան, Արուսյակ Ջուլհակյան, որպես մեղադրյալ ներգրավելու միջնորդությունը, ինչը ցույց է տալիս, որ պարոն Ավետյանը հակված է եղել ոչ թե գործի անկողմնակալ, բազմակողմանի քննություն կազմակերպել, այլ հասցեական, իմ դեմ կոնկրետ գործողություններ անել, մեր կարծիքով, ոչ իրավաչափ որոշուներ կայացնելու համար»,–ասել է Ղազարյանը։
Նրա կարծիքով՝ մեղադրողի վարքագիծը կարող է վտանգավոր հետևանքներ առաջացնել հետագա ընթացքի համար։ Ղազարյանի խոսքով՝ Ավետյանի քայլերում առկա են որոշակի տարրեր, որոնք արտացոլված են Քրեական օրենսգրքի 480-րդ հոդվածով սահմանված կարգավորումներում՝ անմեղ անձանց ակնհայտ քրեական հետապնդման ենթարկելու և հարակից այլ նորմերով։
Նա հավելել է, որ իրավական գնահատականների համար նախ հարկավոր է, որպեսզի Ավետյանը զրկվի իր դատավարական դիրքից տվյալ վարույթում։
«Իրավական գործընթաց նախաձեռնելու և իրավական գնահատականներ տալու համար նախ և առաջ անհրաժեշտ է պարոն Ավետյանը հեռացվի այս վարույթից և որևէ դատավարական կարգավիճակ չունենա»,- ասաց Է Ղազարյանը։
Էդգար Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 490-րդ հոդվածի երկրորդ մասով՝ դատավորների գործունեությունը արատավորելու համար, ինչը նախատեսում է ազատազրկում՝ 2-ից 5 տարի ժամկետով։ Նրան ենթարկել են վարչական վերահսկողության՝ արգելելով, մինչև վարույթի ավարտը, դատավորների, քննիչների, դատախազների ու հարկադիր կատարողների հասցեին որևէ հրապարակային մեկնաբանություն անել։

В уголовном суде первой инстанции Еревана прошло обсуждение вопроса меры пресечения для общественно-политического деятеля Эдгара Газаряна. Суд отклонил ходатайство о привлечении других лиц, в том числе премьер-министра Никола Пашиняна и председателя Национального собрания Алена Симоняна, к расследованию.
Газарян подчеркнул, что дело должно быть прекращено, так как оно основано на незаконном документе. По его словам, отправной точкой дела стал личный письмо начальника аппарата Конституционного суда генеральному прокурору, которое не было зарегистрировано в журнале, сообщает Panorama.am .
Кроме того, Газарян заявил, что публичный обвинитель Айк Аветян сформировал субъективное отношение к нему.
«Господин Аветян отклонил ходатайство нашей защитной команды о привлечении других лиц — Никола Пашиняна, депутата Алена Симоняна, Андраника Кочаряна, Арусик Джулакян, как обвиняемых, что показывает, что господин Аветян был склонен не к объективному и всестороннему расследованию дела, а к конкретным действиям против меня, принимая решения, которые мы считаем незаконными», — сказал Газарян.
Он считает, что поведение обвинителя может привести к опасным последствиям для дальнейшего хода дела. По словам Газаряна, действия Аветяна содержат определенные элементы, отражающие положения статьи 480 Уголовного кодекса, которые касаются преследования невиновных лиц и других связанных норм.
Он добавил, что для того чтобы дать юридическую оценку, необходимо, чтобы Аветян был отстранен от своей процессуальной позиции в этом деле.
«Для того чтобы инициировать юридический процесс и дать юридическую оценку, в первую очередь необходимо, чтобы господин Аветян был отстранен от этого дела и не имел процессуального статуса», — заявил Газарян.
Эдгару Газаряну предъявлено обвинение по части 2 статьи 490 Уголовного кодекса за дискредитацию деятельности судей, что предусматривает тюремное заключение на срок от 2 до 5 лет. Ему установлено административное наблюдение, запрещающее делать публичные комментарии по поводу судей, следователей, прокуроров или судебных исполнителей до завершения дела.